Klaus v OSN odmítl jednostranné kroky, mezi Palestinci roste napětí

Palestinský prezident Mahmúd Abbás by dnes měl požádat Valné shromáždění OSN o přijetí do této organizace. Ještě než tento požadavek v New Yorku přednese, vystoupil se svým krátkým projevem také český prezident Václav Klaus. Podpořil Spojené státy, když uvedl, že řešení izraelsko-palestinské otázky nemůže být jednostranné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus při projevu v OSN | Zdroj: ČTK

Odvolal se na slova amerického prezidenta Obamy, že neexistuje žádná zkratka k ukončení palestinsko-izraelského konfliktu. Nemohou to podle něj vyřešit žádné jednostranné kroky ani ty, které by se snažila prosadit OSN.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajové Českého rozhlasu Vít Pohanka a Břetislav Tureček ve zprávách v 16

Právě takový jednostranný krok zřejmě v nejbližších hodinách učiní palestinský prezident Mahmúd Abbás, když ve svém projevu požádá OSN o uznání palestinského státu. O tom se ale dnes hlasovat nebude. Diplomaté očekávají týdny a měsíce dalších jednání.

Dění v sídle světové organizace bedlivě sledují také samotní Palestinci v Izraeli a na okupovaných územích. Očekávají televizní přenos Abbásova projevu v OSN na plátna v centrech velkých měst. Zároveň ale také přibývá násilných incidentů.

Podle zpravodaje Českého rozhlasu v Ramalláhu spadla v centru města velká obrazovka s ocelovou konstrukcí a zranila několik lidí. Stupňují se srážky mezi izraelskými vojáky a Palestinci. Přibývá zraněných, nedaleko Nábulusu izraelská armáda jednoho Palestince zastřelila.

Igor Maňour, Vít Pohanka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme