Klaus varuje před "plíživým" prohlubováním evropské integrace

S dalším útokem na údajně "prohlubující se sjednocování Evropské unie", přichází v rozhovoru pro německý týdeník Der Spiegel český prezident Václav Klaus. Podle něj pokračuje i přes krach takzvané evropské ústavy "plíživý proces integrace", což Klaus označil za "nebezpečnou situaci".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Foto: Jan Rosenauer

"Nevěřil jsem vlastním uším," říká v rozhovoru prezident Klaus, "když jsem se dozvěděl, že náš vlastní eurokomisař Vladimír Špidla navrhuje vytvoření Fondu EU pro oběti globalizace. To je ten nejčistší komunismus - jako za dob Brežněva," tvrdí Klaus.

Novináři Spiegelu se zeptali i na to, jestli se v české volební kampani bude znovu hrát "protiněmecká karta", tak jako před čtyřmi lety, kdy Miloš Zeman označil sudetské Němce za Hitlerovu "pátou kolonu."

"Co je na tom protiněmeckého," reagoval Václav Klaus. "To je pokus popsat situaci v předválečném Československu, to nejsou protiněmecké tóny. Jak můžete něco takového říct," obořil se na žurnalisty prezident.

Ten mimo jiné v interview obhajuje názor, že se demokracie nedá ustanovit ze zahraničí a že "Brandtova Ostpolitik nebo Helsinský proces nám přece ve skutečnosti taky nepomohly." V tomto duchu si třeba Václav Klaus není jistý, že existuje jednoduché řešení čečenské krize. "Vidíme přece v Bosně a Hercegovině nebo v Kosovu, že vnější vměšování pomohlo jen velmi málo."

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme