Klaus: Zaorálek schvaluje urážky hlavy státu

Vlnu reakcí vyvolává slovní přestřelka, která vznikla mezi českým prezidentem Václavem Klausem a některými předními europoslanci. Spor o přístup k tzv. evropské ústavě tak přerůstá ve vzájemné osočování, ze kterého se vytrácí debata o samotném obsahu ústavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Ústava vede k evropskému superstátu - to je jenom jeden z mnoha Klausových výroků, které dráždí vlivné europoslance. Místopředseda parlamentu španělský konzervativec Alejo Vidal-Quadras Roca a německý socialista (předseda výboru pro ústavní záležitosti) Jo Leinen tvrdí: Klausovy argumenty jsou předpojaté, zavádějící a lživé. Prezident chce, aby se k celé věci vyjádřil šéf europarlamentu Josep Borell a europoslanci za ODS žádají omluvu.

"Inkviziční tažení proti těm, kteří nezastávají unifikovaný postoj evropských federalistů, je smutným dokladem demokratického deficitu některých evropských politických elit. Zásadně odmítáme podobné zasahování do vnitřních záležitostí jiných zemí a násilné vnucování jediného názoru k evropské integraci," tvrdí ODS.

Vidal-Quadras Roca se ale omlouvat nehodlá. Radiožurnálu dnes ze Španělska řekl: "Nemám proč se omlouvat za něco, co jsem neudělal. Protože já jsem nikdy neurazil prezidenta republiky. Klaus zastupuje všechny Čechy - ty co jsou pro ústavu i ty, co jsou proti. Proto když se účastní debaty o ústavě, nečiní tak jako hlava státu, ale jako politik s určitým politickým názorem nebo jako občan. A ve chvíli, kdy to dělá, je přirozené, že se jako kterýkoliv jiný občan stává objektem, který může být kritizován, kterému lze protiřečit a jehož prohlášení nebo publikace mohou být kritizovány ostatními."

Čeští europoslanci rozděleni

Zatímco ODS brání Václava Klause, na stranu jeho kritiků se dnes postavil lídr SNK, europoslanec Josef Zieleniec. Jak nám řekl, postup českého prezidenta rozhodně neschvaluje. "Prezident intenzivně vstupuje do české vnitropolitické diskuse a přitom se vyhýbá střetu tváří v tvář se svými oponenty - skrývá se za majestát hlavy státu. Prezident takto vtahuje republiku do ostrých politických sporů v zahraničí, které jsou pro naši zemi nepochybně nevýhodné, " prohlásil Zieleniec.

Podobný názor mají i europoslanci za ČSSD Richard Falbr a Libor Rouček. Ti dnes napsali: "Způsob, jakým se Klaus vyjadřuje k evropské ústavě, není korektní, nevychází z hlubší znalosti evropského práva a je založen pouze na negativních emocích." Jsou přesvědčeni, stejně jako výše zmínění poslanci Evropského parlamentu, že vyjadřování prezidenta Václava Klause poškozuje bytostný zájem České republiky být součástí evropského integračního procesu.

Další dopis

Klausovy kritiky podpořil i předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek. Právě šéf dolní komory našeho parlamentu je tak adresátem dalšího Klausova dopisu. Jak Radiožurnálu řekl hradní mluvčí Petr Hájek, prezident nechápe, že Zaorálek jako ústavní činitel veřejně schvaluje urážky prezidenta vlastní země.

"Ve svém dopise především konstatuje, že i když mají různé názory na přijetí evropské ústavy, on by rozhodně jako hlava státu bránil jiného významného představitele České republiky, kdyby byl takto napaden," uvedl Hájek.

Výhrady europoslanců ke Klausově interpretaci evropské ústavy trvají už delší dobu. Právní expert, šéf parlamentního výboru pro ústavní záležitosti Jo Leinen analyzoval na začátku března pro Radiožurnál Klausovo desatero o evropské ústavě. Názory obou stran můžete najít zde.

Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme