Klausův odpůrce Cohn-Bendit pochválil české předsednictví

Europoslanec z frakce Zelených Daniel Cohn-Bendit, který se nedávno na Pražském hradě ostře pohádal s prezidentem Václavem Klausem, pozitivně zhodnotil dosavadní činnost českého předsednictví Evropské unie. Vyzdvihl zejména jeho práci při řešení krize s dodávkami plynu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daniel Cohn-Bendit | Foto: AFP

Evropská frakce Zelených kritizovala priority českého předsednictví jako málo ambiciózní. Obavy z toho, že Češi oslabí Unii, se ale podle Cohn-Bendita nepotvrdily. Praha podle něj zvládla krizi způsoben přerušením dodávek ruského zemního plynu Ukrajině.

Europoslanec ale dodal, že to není pouze zásluha Čechů, ale především kvalitního fungování evropských institucí, tedy i předsednictví. Český program zítra v Evropském parlamentu představí premiér Mirek Topolánek.

Cohn-Bendit zmínil i Václava Klause. České předsednictví Evropské unie je podle něj pouze věcí vlády a prezident by měl být během následujícího půl roku úplně v pozadí. "Václav Klaus nehraje v českém předsednictví žádnou roli, žádnou. Politicky nám nemá co říct," uvedl europoslanec.

Připomněl, že český prezident se do Evropského parlamentu chystá v únoru přijet. "Václav Klaus přednese projev, dobrý nebo špatný, to teprve uvidíme. Když ten den vstane z postele levou stranou, přednese velmi pravicový projev. A když vstane zprava, dočkáme se velmi levicového projevu," podotkl Cohn-Bendit.

Slovní střet mezi Klausem, který je znám svými kritickými postoji vůči EU, a mezi Cohnem-Benditem a irským poslancem Brianem Crowleym se odehrál, když českého prezidenta navštívila minulý měsíc delegace Evropského parlamentu. Výroky některých členů delegace Hrad po jednání ostře kritizoval a označil je za provokaci.

Martin Hromádka, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme