Švýcarsko 0:2 Česko

KLDR označila přepadení své ambasády v Madridu za terorismus a vážné narušení státní suverenity

Únorové přepadení severokorejské ambasády v Madridu bylo znepokojivým teroristickým útokem. Prohlásil to činitel ministerstva zahraničí KLDR citovaný státní agenturou KCNA, který uvedl, že Severní Korea bedlivě sleduje spekulace, že za činem stály americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a disidentská organizace.

Pchjongjang Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejská ambasáda ve španělském Madridu. Snímek z konce února 2019.

Severokorejská ambasáda ve španělském Madridu. Snímek z konce února 2019. | Foto: Sergio Perez | Zdroj: Reuters

K přepadení se tento týden přihlásila skupina Cheollima Civil Defense (CCD), která tvrdí, že se snaží svrhnout režim severokorejského diktátora Kim Čong-una. Washington podíl na incidentu odmítl.

Ambasádu KLDR ve Španělsku přepadla skupina disidentů, přemlouvala zaměstnance ke zběhnutí

Číst článek

„Nelegální vniknutí a obsazení diplomatické mise a čin vyděračství jsou vážným narušením státní suverenity a pobuřujícím porušením mezinárodního práva, tyto činy nesmějí být tolerovány nikde na světě,“ citovala agentura Reuters komentář zmíněného severokorejského činitele v KCNA.

Skupina CCD se k činu přihlásila poté, co v úterý španělského soudce zveřejnil zprávu o vyšetřování incidentu z 22. února. Podle soudce šlo násilné přepadení ambasády KLDR, které provedl kriminální gang deseti lidí. Španělský soudce neuvedl název žádné skupiny. Podle něj byl lídrem skupiny muž s mexickými doklady žijící v USA, který vystupuje pod jménem Adrián Hong Chang, ale i dalšími jmény.

‚Nemáme s tím nic společného‘

Spekulace, že skupina pracovala pro americkou CIA, popřel mluvčí amerického ministerstva zahraničí, podle něhož „vláda USA nemá s útokem na ambasádu KLDR v Madridu nic společného“.

Chang podle španělského soudu pět dní po přepadení kontaktoval FBI, kterému nabídl materiál ukradený na ambasádě. Soudce neuvedl, zda americká strana nabídku přijala. FBI to odmítla potvrdit i vyvrátit. Španělská média v této souvislosti uvedla, že není jasné, proč se Chang neobrátil na CIA, kterou by takové informace spíše mohly zajímat.

CCD vešla ve známost po zavraždění Kim Čong-nama, bratra severokorejského diktátora, před dvěma lety na letišti v Malajsii. Ze zorganizování vraždy, podle vyšetřovatelů spáchané zakázanou bojovou látkou VX, jsou podezřelé severokorejské tajné služby.

Po Kim Čong-namově smrti zveřejnila CCD v roce 2017 na internetu videonahrávku, v níž uvedla, že se postarala o Kim Han-sola (syna zavražděného), jeho matku a sestru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme