KLDR propustila zadrženého australského studenta, bezpečně odcestoval ze země

Severní Korea propustila zadržovaného australského studenta. Oznámil to australský premiér Scott Morrison. Devětadvacetiletý Australan studující v severokorejském hlavním městě Pchjongjangu přerušil kontakt s rodinou a přáteli v Japonsku a Austrálii minulý týden v úterý.

Tento článek je více než rok starý.

Sydney Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australský student Alek Sigley (uprostřed) na pekingském letišti po propuštění a odjezdu z KLDR

Australský student Alek Sigley (uprostřed) na pekingském letišti po propuštění a odjezdu z KLDR | Foto: Kyodo | Zdroj: Reuters

Morrison v parlamentu uvedl, že Alek Sigley již opustil KLDR, daří se mu dobře a je v bezpečí. Premiérovo prohlášení je prvním potvrzením zpráv, že Sigley byl v KLDR zadržen, uvedla agentura AP.

KLDR zadržela australského studenta. Dříve prohlásil, že chce bořit negativní stereotypy vůči zemi

Číst článek

„Byli jsme informováni, že Korejská lidově demokratická republika ho propustila z vazby a že bezpečně opustil zemi. Mohu potvrdit, že je v bezpečí,“ uvedl Morrison.

Zpravodajské stránky zaměřené na Severní Koreu NK News s odvoláním na blíže neurčený informovaný zdroj uvedly, že Sigley dorazil do Pekingu a brzy odcestuje do Tokia.

Sigley je jedním z hrstky západních studentů, kteří studují v Severní Koreji. Minulý týden zmizel a jeho rodina tvrdila, že o něm neslyšela od 25. června. Austrálie nemá diplomatické zastoupení v KLDR, a proto zahájila intenzivní pátrání po mladém Australanovi prostřednictvím třetích stran, dodala agentura Reuters.

KLDR poslala účet na 45 milionů za péči o vězněného Američana. Ten zemřel krátce po návratu domů

Číst článek

Singley dříve na sociálních sítích uvedl, že studuje korejskou literaturu na univerzitě v Pchjongjangu. Pořádal rovněž různé prohlídky, které organizovala jím založená cestovní kancelář Tongil Tours. Před dvěma lety veřejnoprávní televizi ABC sdělil, že chce rozbořit negativní stereotypy, které se vztahují k Severní Koreji.

Zacházení s cizími občany, většinou ze Spojených států, ze strany severokorejského režimu v minulosti vyvolávalo kontroverze. Někteří z nich byli vězněni po dlouhé období.

Smrt amerického studenta Otto Warmbiera v roce 2017 po sedmnáctiměsíčním držení v severokorejském vězení vyvolala napětí mezi Washingtonem a Pchjongjangem, při němž padaly dokonce vzájemné vyhrůžky válkou.

Warmbier byl zadržen v roce 2016 a odsouzen k 15 letům nucených prací za pokus o krádež propagandistického plakátu v jeho hotelu. Do USA byl vrácen v bezvědomí a zemřel nedlouho poté.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme