BASKETBAL: Srbsko - Česko právě teď živě

KLDR propustila zadrženého australského studenta, bezpečně odcestoval ze země

Severní Korea propustila zadržovaného australského studenta. Oznámil to australský premiér Scott Morrison. Devětadvacetiletý Australan studující v severokorejském hlavním městě Pchjongjangu přerušil kontakt s rodinou a přáteli v Japonsku a Austrálii minulý týden v úterý.

Sydney Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australský student Alek Sigley (uprostřed) na pekingském letišti po propuštění a odjezdu z KLDR | Foto: Kyodo | Zdroj: Reuters

Morrison v parlamentu uvedl, že Alek Sigley již opustil KLDR, daří se mu dobře a je v bezpečí. Premiérovo prohlášení je prvním potvrzením zpráv, že Sigley byl v KLDR zadržen, uvedla agentura AP.

KLDR zadržela australského studenta. Dříve prohlásil, že chce bořit negativní stereotypy vůči zemi

Číst článek

„Byli jsme informováni, že Korejská lidově demokratická republika ho propustila z vazby a že bezpečně opustil zemi. Mohu potvrdit, že je v bezpečí,“ uvedl Morrison.

Zpravodajské stránky zaměřené na Severní Koreu NK News s odvoláním na blíže neurčený informovaný zdroj uvedly, že Sigley dorazil do Pekingu a brzy odcestuje do Tokia.

Sigley je jedním z hrstky západních studentů, kteří studují v Severní Koreji. Minulý týden zmizel a jeho rodina tvrdila, že o něm neslyšela od 25. června. Austrálie nemá diplomatické zastoupení v KLDR, a proto zahájila intenzivní pátrání po mladém Australanovi prostřednictvím třetích stran, dodala agentura Reuters.

KLDR poslala účet na 45 milionů za péči o vězněného Američana. Ten zemřel krátce po návratu domů

Číst článek

Singley dříve na sociálních sítích uvedl, že studuje korejskou literaturu na univerzitě v Pchjongjangu. Pořádal rovněž různé prohlídky, které organizovala jím založená cestovní kancelář Tongil Tours. Před dvěma lety veřejnoprávní televizi ABC sdělil, že chce rozbořit negativní stereotypy, které se vztahují k Severní Koreji.

Zacházení s cizími občany, většinou ze Spojených států, ze strany severokorejského režimu v minulosti vyvolávalo kontroverze. Někteří z nich byli vězněni po dlouhé období.

Smrt amerického studenta Otto Warmbiera v roce 2017 po sedmnáctiměsíčním držení v severokorejském vězení vyvolala napětí mezi Washingtonem a Pchjongjangem, při němž padaly dokonce vzájemné vyhrůžky válkou.

Warmbier byl zadržen v roce 2016 a odsouzen k 15 letům nucených prací za pokus o krádež propagandistického plakátu v jeho hotelu. Do USA byl vrácen v bezvědomí a zemřel nedlouho poté.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme