KLDR chce přerušit železniční spojení s Jižní Koreou

Severní Korea dále hrozí svému jižnímu sousedovi, přerušit chce i dopravu přes společnou hranici. Omezení se má týkat hlavně vlakové dopravy mezi Jižní Koreou a severokorejskou ekonomickou zónou v Kesongu. Železnice překračující demilitarizovanou zónu rozdělující Korejský poloostrov od začátku 50. let minulého století byla přitom obnovena teprve vloni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejská pozorovatelna

Severokorejská pozorovatelna | Foto: Robert Mikoláš

Severní Korea omezí dopravu přes nejstřeženější hranici světa od 1. prosince. Důvody tohoto rozhodnutí ale Pchjongjang nesdělil, není také jisté, zda bude spojení, považované hlavně za symbolický krok na cestě ke znovusjednocení poloostrova, zcela přerušeno, nebo jen výrazně redukováno.

Vztahy mezi Pchjongjangem a Soulem prudce ochladly na začátku letošního roku po nástupu nového jihokorejského prezidenta I Mjong-baka, který podmínil pokračování hospodářské pomoci Severní Koreji ukončením jejích jaderných aktivit.

Současné hrozby Pchjongjangu jsou také dávány do souvislosti se špatným zdravotním stavem severokorejského vůdce Kim Čong-ila i spekulacemi o jeho možném nástupci.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme