Osahávání ve školách i autobusech. Zpráva varuje, že děti v KLDR jsou častým terčem sexuálního zneužívání

Nezletilí v KLDR žijí v „v neustálém nebezpečí“ sexuálního zneužívání, uvádí nejnovější zpráva jihokorejské neziskové organizace Lidé za úspěšné korejské sjednocení. K alarmujícím závěrům došla na základě výpovědí dvou stovek severokorejských uprchlíků, kteří jí poskytli svá svědectví. Stigmatizované děti žijící přitom nemají v režimu Kim Čong-una odvolání ani šanci se útokům jakkoliv bránit.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti v KLDR jsou častým terčem sexuálního obtěžování | Zdroj: Profimedia

„Děti jsou v neustálém nebezpečí sexuálního obtěžování a nemají k dispozici žádné právní prostředky,“ uvádí 195stránková zpráva s názvem „Nevyhnutelné násilí: Zneužívání dětí v Severní Koreji“, na kterou upozornila agentura Reuters.

‚Život v KLDR? Hlad, strach a útěky.‘ Uprchlice lituje, že se na summitu Trump-Kim neřešila lidská práva

Číst článek

Autorem zprávy je nezisková organizace Lidé za úspěšné korejské sjednocení (PSCORE) sídlící v Soulu, která monitoruje stav lidských práv v KLDR a snaží se zlepšit situaci severokorejských uprchlíků. Pomáhá jim například získat jihokorejské občanství, zlepšit jejich vzdělání a snaží se také o zlepšování vztahů mezi oběma Koreami.

Skupina ve zprávě uvádí, že sexuální zneužívání je v Severní Koreji „široce vnímáno jako běžná součást života“. Podle výpovědí uprchlých Severokorejců dochází k útokům na nezletilé nejen ve škole, ale i v sirotčincích, v jejich domácím prostředí nebo v dopravních prostředcích.

To dokládá i svědectví jedné ze zpovídaných žen, kterým se z izolované komunistické země podařilo utéct. V pouhých 14 letech musela opustit školu a začít prodávat na trhu, cesty za prací se pro ni ale stávaly noční můrou. Ve vlacích i autobusech se ji prý muži snažili osahávat na intimních partiích – nejčastěji prsa a hýždě.

Jednoho dne se mladá Severokorejka dokonce stala svědkem znásilnění. Incident se odehrál v sále místní hospody, kde kvůli problému na železniční trati zůstalo přes noc několik desítek lidí. Žena byla znásilněna přímo vedle ní, teta jí ale nutila mlčet a „nevyvolávala potíže“.

Bez zastání

Ve školách jsou podle zprávy „nejčastějšími pachateli“ učitelé. Jejich terčem se stávají zejména studentky a žačky, které musí snášet fyzické útoky a především oplzlé řeči kantorů. Dokládá to i výpověď jednoho z uprchlíků. Ten se stal svědkem verbálního útoku, kdy učitel řekl jedné ze studentek, že „musí mít velkou sexuální výdrž“, protože měla tmavší pleť než ostatní.

Německo tlačí na azylovou reformu. ‚Diskuse o kvótách je pro Česko nepřijatelná,‘ opakuje Hamáček

Číst článek

Jihokorejská organizace přitom upozorňuje, že největším problémem je především fakt, že nezletilé oběti sexuálních útoků nemají v Severní Koreji žádné zastání.

„Nedostatečná reakce vlády vede k představě, že sexuální zneužívání je v zemi tolerováno. Výsledkem je sociální stigmatizace, která obětem brání, aby zneužití nahlásily,“ uvádí PSCORE.

Organizace zároveň upozorňuje na fakt, že Severní Korea je signatářskou zemí Úmluvy OSN o právech dítěte. Ze svědectví nicméně vyplývá, že mezinárodní listina je v zemi masivně porušována.

Útoky na ženy

Na problém sexuálního násilí v Severní Koreji už dříve upozornila organizace ochránců lidských práv Human Rights Watch (HRW). Před rokem vydala rozsáhlou zprávu založenou na rozhovorech se šesti desítkami uprchlých Severokorejek.

Evropa je v ohrožení. Případný konflikt s Ruskem může přerůst do jaderného, říká bezpečnostní expert

Číst článek

Z jejich výpovědí vyplynulo, že se severokorejské ženy stávají častým terčem sexuálního násilí ať už ze strany policistů, vězeňských dozorců, nebo úředníků, aniž by za to byli agresoři jakkoliv potrestáni.

„Sexuální násilí je v Severní Koreji otevřeným, neadresovaným a běžně tolerovaným tajemstvím,“ řekl tehdy výkonný ředitel HRW Kenneth Roth a dodal, že hlasy obětí jsou režimem Kim Čong-una obvykle umlčovány.

Organizace přitom podotkla, že sexuální zneužívání je v Severní Koreji natolik běžné, že mnoho ze zpovídaných žen ani nerozumělo tomu, že by vynucený sex neměl být každodenním jevem, jako tomu je v KLDR.

„Tento problém vládu neohrožuje. Z toho důvodu je obzvlášť děsivé, že vláda nedělá nic, aby sexuálnímu zneužívání ze strany představitelů státní moci zabránila,“ dodal před rokem pro agenturu Reuters Kenneth Roth.

Eliška Kubátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme