Přípravy na setkání Trumpa a Kim Čong-una pokračují. Do KLDR dorazila americká delegace

Delegace amerických diplomatů a odborníků v neděli dorazila do Severní Koreje. Jednat bude o přípravě summitu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Na svém webu o tom píše deník Washington Post. Tým podle listu povede bývalý americký velvyslanec v Jižní Koreji Sung Kim, který byl kvůli přípravám summitu uvolněný ze své funkce na Filipínách.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | Foto: KCNA | Zdroj: KCNA/Reuters

Sung Kim se už v roce 2005 účastnil neúspěšného jednání o denuklearizaci s Pchjongjangem.

Americký prezident Donald Trump tento týden oznámil, že přípravy schůzky ruší kvůli rozzlobeným výrokům Severní Koreje. Ta reagovala na společné vojenské cvičení USA a Jižní Koreje a na výroky poradce amerického prezidenta Johna Boltona.

Ten naznačil, že by se denuklearizace KLDR měla uskutečnit podle libyjského modelu.

V pátek ale severokorejská diplomacie oznámila, že stále doufá ve schůzku. Summit by se měl konat v Singapuru a je předběžně naplánovaný na 12. června.

Zrušený summit v Singapuru je opět aktuální. ‚Vše jde velmi dobře,‘ popsal přípravy Trump

Číst článek

Nečekané setkání

O setkání mezi Trumpem a Kimem v sobotu nečekaně jednali lídři obou korejských států. Kim Čong-un  vyjádřil pevnou vůli setkat se Trumpem v červnu, v což podle Mun Če-ina doufá i Soul. Schůzka vůdců obou korejských států je silnou známkou toho, že se Mun i Kim snaží prosadit, aby se summit USA-KLDR uskutečnil, napsala agentura Reuters.

Vůdce KLDR se na sobotním setkání se svým jihokorejským protějškem znovu zavázal k úplně denuklearizaci Korejského poloostrova, řekl v neděli Mun. Kim prý zároveň uvedl, že je ochoten spolupracovat a před plánovaným summitem ukončit konfrontaci.

Překvapivá schůzka. Kim se na hranicích podruhé sešel s Munem, řešili summit KLDR-USA

Číst článek

„Kim má obavy, zda jeho země může důvěřovat Spojeným státům, že dodrží svůj slib a ukončí nepřátelské vztahy (se Severní Koreou) a poskytnou bezpečnostní záruky, v případě denuklearizace (poloostrova),“ uvedl v neděli Mun. Dodal zároveň, že svého severokorejského kolegu ujistil, že Trump je v případě úplného jaderného odzbrojení pevně odhodlán zahájit ekonomickou spolupráci s KLDR.

Lídři obou korejských států se podle severokorejských médií dohodli na vzájemné spolupráci s cílem zlepšit vzájemné vztahy mezi Pchjongjangem a Washingtonem a vytvořit mechanismy pro trvalý mír na Korejském poloostrově. V budoucnu se chtějí představitele KLDR a Jižní Koreji setkávat pravidelně. Další mezikorejská schůzka by se měla konat 1. června.

Matěj Štýs, Barbora Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme