Přípravy na setkání Trumpa a Kim Čong-una pokračují. Do KLDR dorazila americká delegace

Delegace amerických diplomatů a odborníků v neděli dorazila do Severní Koreje. Jednat bude o přípravě summitu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Na svém webu o tom píše deník Washington Post. Tým podle listu povede bývalý americký velvyslanec v Jižní Koreji Sung Kim, který byl kvůli přípravám summitu uvolněný ze své funkce na Filipínách.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | Foto: KCNA | Zdroj: KCNA/Reuters

Sung Kim se už v roce 2005 účastnil neúspěšného jednání o denuklearizaci s Pchjongjangem.

Americký prezident Donald Trump tento týden oznámil, že přípravy schůzky ruší kvůli rozzlobeným výrokům Severní Koreje. Ta reagovala na společné vojenské cvičení USA a Jižní Koreje a na výroky poradce amerického prezidenta Johna Boltona.

Ten naznačil, že by se denuklearizace KLDR měla uskutečnit podle libyjského modelu.

V pátek ale severokorejská diplomacie oznámila, že stále doufá ve schůzku. Summit by se měl konat v Singapuru a je předběžně naplánovaný na 12. června.

Zrušený summit v Singapuru je opět aktuální. ‚Vše jde velmi dobře,‘ popsal přípravy Trump

Číst článek

Nečekané setkání

O setkání mezi Trumpem a Kimem v sobotu nečekaně jednali lídři obou korejských států. Kim Čong-un  vyjádřil pevnou vůli setkat se Trumpem v červnu, v což podle Mun Če-ina doufá i Soul. Schůzka vůdců obou korejských států je silnou známkou toho, že se Mun i Kim snaží prosadit, aby se summit USA-KLDR uskutečnil, napsala agentura Reuters.

Vůdce KLDR se na sobotním setkání se svým jihokorejským protějškem znovu zavázal k úplně denuklearizaci Korejského poloostrova, řekl v neděli Mun. Kim prý zároveň uvedl, že je ochoten spolupracovat a před plánovaným summitem ukončit konfrontaci.

Překvapivá schůzka. Kim se na hranicích podruhé sešel s Munem, řešili summit KLDR-USA

Číst článek

„Kim má obavy, zda jeho země může důvěřovat Spojeným státům, že dodrží svůj slib a ukončí nepřátelské vztahy (se Severní Koreou) a poskytnou bezpečnostní záruky, v případě denuklearizace (poloostrova),“ uvedl v neděli Mun. Dodal zároveň, že svého severokorejského kolegu ujistil, že Trump je v případě úplného jaderného odzbrojení pevně odhodlán zahájit ekonomickou spolupráci s KLDR.

Lídři obou korejských států se podle severokorejských médií dohodli na vzájemné spolupráci s cílem zlepšit vzájemné vztahy mezi Pchjongjangem a Washingtonem a vytvořit mechanismy pro trvalý mír na Korejském poloostrově. V budoucnu se chtějí představitele KLDR a Jižní Koreji setkávat pravidelně. Další mezikorejská schůzka by se měla konat 1. června.

Matěj Štýs, Barbora Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme