Jména, data narození, adresy. Hackeři ukradli osobní data 997 přeběhlíků ze Severní Koreje

Osobní data včetně adres bezmála tisíce přeběhlíků ze Severní Koreje ukradli neznámí hackeři, kteří pronikli do jihokorejské databáze agentury pro přesídlení uprchlíků. Podle agentury Reuters to v pátek oznámilo jihokorejské ministerstvo pro sjednocení.

Tento článek je více než rok starý.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kybernetický útok. Ilustrační foto.

Únik citlivých osobních dat se týká téměř tisícovky lidí, kteří uprchli ze Severní Koreje. | Zdroj: Reuters

Úřady minulý týden zjistily, že hackeři ukradli jména, data narození a adresy 997 severokorejských přeběhlíků. Škodlivým programem známým jako malware infikovali jeden z počítačů centra Hana ve městě Gumi na jihu země.

Americký soud chce od KLDR odškodnění za smrt vězněného studenta Warmbiera. Požaduje půl miliardy

Číst článek

„Malware byl nastražen v e-mailech, které se posílaly na interní adresy,“ řekl novinářům zástupce jihokorejského ministerstva pod podmínkou anonymity.

Centrum Hana je jedním ze 25 středisek po celé zemi, jejichž cílem je pomoci zhruba 32 000 severokorejských přeběhlíků přizpůsobit se životu v Jižní Koreji. Poskytují mimo jiné zdravotnickou péči a právnické konzultace nebo pomáhají při hledání práce.

Přeběhlíci, kteří při útěku před chudobou a politickým útlakem v KLDR riskují životy, poskytují nelichotivý obraz o tamním diktátorském režimu. Severokorejská média je často označují za „lidskou spodinu“ a viní jihokorejské tajné služby, že některé z nich unesly.

Soul odmítl potvrdit, zda za útokem hackerů stojí KLDR a neuvedl ani motiv činu. Případem se nyní zabývá jihokorejská policie.

Komplikace pro denuklearizaci. ‚KLDR odstraní jaderné zbraně, až pomine hrozba z USA,‘ oznámil Pchjongjang

Číst článek

Severokorejské hackery v minulosti úřady v Jižní Koreji vinily z kybernetických útoků na řadu jihokorejských státních institucí a podniků. Pchjongjang loni ukradl například utajované dokumenty jihokorejského ministerstva obrany a loďařské firmy. KLDR prostřednictvím státních médií odpovědnost za kybernetické útoky popírá.

Agentura Reuters upozornila, že nynější únik informací přichází v delikátním období pro obě Koreje, které se po letech konfrontace snaží o zlepšení vzájemných vztahů.

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení uvedlo, že zasažené přeběhlíky na únik dat upozornilo a vyjádřilo nad incidentem lítost. Negativní dopady úniku úřad zatím nezaznamenal.

Několik přeběhlíků, včetně těch, kteří se stali hvězdami jihokorejské televize, v minulosti nečekaně zmizelo. Později se objevili zpět v KLDR, ve státních médiích pak Jižní Koreu i zběhy otevřeně kritizovali.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme