KLDR hrozí Jižní Koreji nasazením jaderných zbraní

Severní Korea dnes pohrozila, že je připravena použít v rámci svaté války jadernou zbraň. Podle BBC to řekl severokorejský ministr ozbrojených sil Kim Jong-čun. Reagoval tak na jihokorejské vojenské cvičení u hranic KLDR, hlavně nácvik ostré střelby u hranic. Jde o jedny z nejrozsáhlejších manévrů v dějinách Jižní Koreje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Propagandistický plakát, Moranbong, Pchjongjang

Propagandistický plakát, Moranbong, Pchjongjang | Foto: Velvyslanectví ČR v Pchjongjangu

Hodinové cvičné střelby s ostrými náboji se zúčastnily pozemní i letecké jednotky. Jihokorejská armáda použila celkem 105 druhů zbraní, zároveň v Japonském moři pokračují i manévry námořnictva. Prezident I Mjong-bak současnou demonstraci síly obhajuje s tím, že je nutná k zachování míru na Korejském poloostrově.

Soul také zopakoval, že na příští ozbrojenou provokaci režimu Kim Čong-ila odpoví protiúderem. Pchjongjang na druhé straně opět zesílil slovní útoky na adresu svého jižního souseda, když pohrozil použitím jaderných zbraní.

Někteří experti ale další eskalaci napětí nepředpokládají, Severní Korea podle nich počká až na výsledky jednání prezidentů Číny a Spojených států, ke kterému má dojít v polovině ledna.

Jak na Rádiu Česko uvedl zahraničněpolitický analytik ČRo Milan Slezák, nynější rétorika KLDR je neobvyklá. Připomněl, že Severní Korea vyhrožovala smrtonosným úderem už v reakci na pondělní hodinové střely, ale nakonec se nestalo nic.

„A nyní, kdy Jižní Korea uspořádala největší pozemní cvičení za několik desetiletí, se ohradila právě tím, že mluvila o svaté válce a nasazení jaderných zbraní. Konkrétně uvedla, že nasadí prostředky jaderného odstrašení,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O napjaté situaci na Korejském poloostrově jsme na Rádiu Česko mluvili s Milanem Slezákem, zahraničněpolitickým analytikem ČRo.

Zároveň ale zdůraznil, že prostředek jaderného odstrašení je prostředek, který se vlastně nikdy nepoužije. „Už to odstrašení má být vlastně důvod k tomu, aby se zamezilo válce,“ dodal.

BBC spočítala, že Jižní Korea jen letos uspořádala 47 vojenských cvičení. Podle Slezáka to svědčí o tom, že má přeci jen větší obavy než mívala dříve.

„Vezmeme-li v úvahu, že například v březnu byla potopená jihokorejská korveta, přičemž zemřelo 46 námořníků. A s velkou pravděpodobností lze přitom říci, že to byl severokorejský útok. A byl nevyprovokovaný,“ vysvětlil.

Jihokorejské cvičení je demonstrací síly

Nynější jihokorejské cvičení je tedy podle něj jasnou demonstrací síly. „A řadí se k cvičením, jako bylo například společné jihokorejsko-americké námořní cvičení.“

Analytik také připomněl, že Korejský poloostrov je územím, které je stále ještě ve válce, kde nebyla uzavřena mírová smlouva. „Málo se také připomíná, že korejskou válku nevedly Koreje spolu, ale vedl ji svět, OSN proti Severní Koreji. Dnes je tedy stále celý svět ve válce s KLDR,“ vysvětlil.

Robert Mikoláš, Milan Slezák, Martina Mašková, Katarína Brezovská, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme