KLDR instalovala nejméně dvě střely na mobilní odpalovací zařízení

Severní Korea pokračuje v přípravách svých raket. Jihokorejské zdroje informují o tom, že armáda komunistického severu už umístila nejméně dvě střely na mobilní odpalovací zařízení. Pchjongjang by podle odborníků mohl střely odpálit do několika dnů. Mělo by se jednat o rakety s doletem až 4 tisíce kilometrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turisté v pohraniční vesnici Panmundžon v demilitarizované zóně mezi oběma Korejemi | Zdroj: ČTK

V dosahu severokorejských střel tak leží nejen Jižní Korea, ale také celé Japonsko a americká základna na Guamu. Severní Korea ale podle všeho nemá jadernou hlavici, kterou by tyto rakety mohly nést.

Jižní Korea už vyslala do blízkosti hranic s KLDR dvě lodě s protiraketovou obranou. Umístěny budou na západní a východní pobřeží země.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyhrocenou situaci na Korejském poloostrově sleduje zpravodajka ČRo v jihovýchodní Asii Kateřina Procházková

Soul nicméně nepotvrdil, jde-li o reakci na rozmístění balistických raket Severokorejci. Podle medií Pchjongjang včera převezl dvě rakety k východnímu pobřeží, odkud se je chystá odpálit.

Jak uvádí severokorejská tisková agentura KCNA, může k tomu dojít během několika dnů nebo týdne. Jihokorejské ministerstvo obrany se obává, že by mohlo jít o střely středního doletu.

Severní Korea vyzývá zahraniční diplomaty k odchodu ze země

Číst článek

„Nemůžeme potvrdit, jaký druh raket Severní Korea umístila na své východní pobřeží. Mohlo by jít o střely typu Musudan, které mohou doletět až k ostrovu Guam. Jejich rozptyl je 3 až 4 tisíce kilometrů.“

„Americké jednotky v Tichomoří jsou pak připraveny na takovou situaci reagovat. Osobně si myslím si, že jsou v ohrožení," řekl dnes mluvčí jihokorejského ministerstva obrany.

KLDR zašla ve svých výhrůžkách příliš daleko, vzkázal generální tajemník OSN

Číst článek

Američané už v Tichomoří umístili protiraketový systém THAAD, který by měl ochránit region před možným severokorejským raketovým útokem.

KLDR zamířila rakety a dělostřelectvo na vojenské základny USA | Foto: ČTK

Ondřej Himmer, mta, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme