Velvyslanec KLDR požádal v Itálii o azyl. Podle Jihokorejců je pod ochranou úřadů na bezpečném místě

Severokorejský velvyslanec v Římě požádal Itálii o azyl pro sebe i pro svou rodinu. Informoval o tom ve čtvrtek list La Repubblica s odvoláním na jihokorejská média. Poslední obdobný případ se udál v srpnu 2016, kdy zástupce velvyslance Severní Koreje ve Velké Británii uprchl do Jižní Koreje i se svou rodinou.

Řím/Pchjongjang (Aktualizováno: 10:48 3. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka KLDR | Foto: Denis Balibouse | Zdroj: Reuters

Čo Song-ki je nyní „pod ochranou“ italských úřadů „na bezpečném místě“. Diplomat byl úřadem pověřen do 20. listopadu loňského roku.

Žádost o azyl italské úřady přijaly minulý měsíc. Jihokorejská média píšou o „nejmenované západní zemi“.

Italské ministerstvo zahraničí o zběhnutí Severokorejce neví, napsal Reuters s odvoláním na několik diplomatických zdrojů. Jeden z nich agentuře řekl, že KLDR koncem roku 2018 ministerstvo informovala, že do Říma posílá nového zástupce.

Jména, data narození, adresy. Hackeři ukradli osobní data 997 přeběhlíků ze Severní Koreje

Číst článek

Příbuzný funkcionáře?

Osmačtyřicetiletý Čo úřad velvyslance vykonával od října 2017. Řím předtím na protest proti jadernému testu Pchjongjangu vypověděl předchozího severokorejského ambasadora. Čo „je synem nebo zetěm jednoho z nejvyšších funkcionářů severokorejského režimu“, uvádí jihokorejský tisk.

Severokorejští diplomaté sloužící v zahraničí musí často nechat v KLDR nějaké členy rodiny, zpravidla děti, aby se předešlo jejich přeběhnutí. Čo nicméně v roce 2015 přijel do Říma s manželkou i dětmi – zřejmě proto, že pochází z privilegované rodiny. Motiv jeho činu není znám.

Tche Jong-ho – zástupce velvyslance KLDR v Británii, který uprchl do Jižní Koreje – svůj krok zdůvodnil tím, že chtěl svým třem dětem zajistit lepší budoucnost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme