KLDR: Jaderné zbraně vyrábět nechceme, na útok odpovíme

Severní Korea v nejbližší době zprovozní svůj jaderný komplex v Jongbjongu. Pchongjang ale dnes znovu zopakoval, že nechce vyrábět atomové zbraně. Zároveň však pohrozil Washingtonu, že v případě napadení se bude bránit až do konce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejská jaderná elektrárna

Severokorejská jaderná elektrárna | Foto: GlobalSecurity.org

Severní Korea tvrdí, že nemá zájem vyrábět jaderné zbraně. Prohlásil to bývalý americký vyslanec v OSN Bill Richardson po dnešním třetím kole jednání se severokorejskými diplomaty v Santa Fe v americkém státě Nové Mexiko. KLDR prý má zájem o zlepšení vztahů s USA, což je podle něj dobré znamení.

Naopak velvyslanec Severní Koreje při OSN Pak Gil Yon řekl v rozhovoru pro CNN, že Pchongjang je v případě nutnosti připraven na jadernou válku. "Jestli budou Spojené státy i nadále pokračovat v jaderných hrozbách vůči KLDR, nebude mít moje země žádnou jinou volbu, než aby na případný jaderný útok ze strany USA odpověděla stejnými prostředky," prohlásil.

Nedlouho po skončení rozhovorů v Santa Fe Bílý dům podle tiskových agentur prohlásil, že Severní Korea propásla šanci dohodnout se s mezinárodním společenstvím.

Do jihokorejského Soulu mezitím přicestoval americký emisar James Kelly, který bude jednat o diplomatickém řešení krize. Kelly se sejde jak se současnými jihokorejskými představiteli, tak i s nově zvoleným prezidentem Ro Mu-hjonem. Oba prosazují dialog se Severní Koreou. Právě Kelly se při své návštěvě Pchjongjangu v říjnu loňského roku dozvěděl od zástupců vlády komunistického režimu, že pokračují ve svém tajném programu na výrobu nukleárních zbraní.

Mezinárodní společenství od té doby zvýšilo tlak na Severní Koreu a Pchjongjangu byly od prvního prosince mimo jiné zastaveny dodávky pohonných hmot. V reakci na to Severní Korea odstoupila od smlouvy o nešíření jaderných zbraní a hrozí i obnovením raketových zkoušek.

O diplomatické řešení krize se kromě Spojených států a Jižní Koreje nyní snaží i Japonsko, které je přímo ohrožené Severokorejskými raketami. Premiér Koizumi se proto po rozhovorech s ruským prezidentem Putinem sešel i s Putinovým prefektem pro Dálný východ Konstantinem Pulikovkým, který má údajně úzké vztahy se severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme