KLDR odpálila další balistickou raketu. Japonsko varovalo svoje občany a svolalo bezpečnostní radu

Severní Korea odpálila balistickou raketu středního nebo delšího doletu směrem nad Japonské moře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle jihokorejské armády šlo o nový typ střely, pravděpodobně využívající pevné palivo. Japonská vláda vydala varování, že může dopadnout poblíž ostrova Hokkaidó. A vyzvala obyvatele, aby se schovali. Později varování odvolala. Raketa dopadla mimo nejsevernější z hlavních japonských ostrovů.

Soul/Tokio (Aktualizováno: 9:15 13. 4. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

KCNA potvrdila několik testů balistických raket z tohoto týdne. Při jednom z nich simulovala i útok s jadernou hlavicí

Jihokorejská armáda sdělila, že raketa odpálená z blízkosti severokorejské metropole Pchjongjangu uletěla asi 1000 kilometrů, než dopadla do Japonského moře (ilustrační foto) | Foto: KCNA | Zdroj: Reuters

Tokio více než pěti milionům občanů na druhém nejrozlehlejším japonském ostrově doporučilo, ať se ukryjí v budovách nebo v podzemí. Asi 20 minut poté uvedlo, že systém nouzového varování před nebezpečím upřesnil předchozí nesprávné informace o dopadu rakety a nebezpečí už nehrozí.

Jihokorejská armáda sdělila, že raketa odpálená z blízkosti severokorejské metropole Pchjongjangu uletěla asi 1000 kilometrů, než dopadla do Japonského moře.

Nový zbraňový systém

Podle nejmenovaného jihokorejského vojenského činitele byl při testu zjevně použit nový zbraňový systém, který KLDR nedávno předvedla na vojenské přehlídce. Armáda analyzovala trajektorii a dolet střely a domnívá se, že by mohlo jít o raketu na tuhé palivo.

Severní Korea otestovala raketu, která by byla schopna zasáhnout USA, uvedl japonský ministr

Číst článek

Severní Korea se snaží pracovat na výrobě většího množství raket na tuhé palivo, které se snáze skladují i přepravují. Navíc je lze odpálit téměř bez varování nebo času na přípravu, poznamenala agentura Reuters.

„KLDR sice již testovala rakety krátkého doletu na tuhé palivo, netestovala ale rakety dlouhého doletu tohoto typu,“ uvedl k tomu Bruce Bennett, obranný analytik společnosti RAND Corporation.

Japonská pobřežní stráž nemá žádné informace o tom, že by dopad rakety způsobil problémy lodím poblíž ostrova Hokkaidó. Tokio svolalo zasedání národní bezpečnostní rady a vyjádřilo „silný protest“. Soul test rakety označil za jasné porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN a také svolal zasedání své bezpečnostní rady.

Diplomatická cesta?

Odpálení rakety přichází několik dní poté, co severokorejský vůdce Kim Čong-un vyzval svou zemi, aby byla připravena kdykoli provést jaderné útoky k odvrácení války. KLDR podle něj musí čelit tomu, co nazvala agresí Spojených států. USA poslední ze série raketových testů odsoudily, zopakovaly ale rovněž nabídku k zahájení rozhovorů.

„Pro diplomacii se dveře nezavřely, Pchjongjang ale musí okamžitě ukončit své destabilizační akce a místo toho si zvolit diplomatickou cestu,“ uvedla Adrienne Watsonová z americké Národní bezpečnostní rady.

Severní Korea kritizovala nedávná vojenská cvičení amerických a jihokorejských jednotek a označila je za eskalaci napětí.

Jižní Korea podle agentury Jonhap dále sdělila, že její severní komunistický soused v posledních dnech neodpovídá na běžné přeshraniční hovory učiněné prostřednictvím mezikorejských styčných a vojenských komunikačních linek.

KLDR už letos podle agentury AP odpálila kolem 30 raket, loni jich bylo rekordních více než 70, včetně mezikontinentálních balistických střel schopných dosáhnout americké pevniny. Američtí a jihokorejští představitelé i proto varovali, že se komunistická země může připravovat na první jaderný test od roku 2017.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme