KLDR je ochotná vrátit se k rozhovorům o ukončení svého jaderného programu

Komunistická Severní Korea se chce vrátit k šestistranným rozhovorům o ukončení svého jaderného programu. Podle náměstka americké ministryně zahraničí Christophera Hilla, který se sešel se severokorejskými diplomaty v Číně, by rozhovory mohly znovu pokračovat už příští nebo popříští měsíc. Americký prezident George Bush toto rozhodnutí vítá. Stejně příznivě hodnotí obnovení rozhovorů také Jižní Korea, Rusko a Čína.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

severokorejská jaderná elektrárna | Foto: GlobalSecurity.org

Neformální setkání amerických zástupců vedených náměstkem americké ministryně zahraničí Christopherem Hillem se severokorejskými diplomaty proběhlo v Pekingu. Informovalo o tom čínské ministerstvo zahraničí. Hill poté potvrdil, že se domluvil se severokorejskými diplomaty na obnově jednání. Zároveň upozornil, že KLDR souhlasila s obnovou rozhovorů bez předchozích podmínek. Zejména bez podmínky zrušení finančních sankcí. Zrušením tohoto embarga KLDR právě podmiňovala od loňského listopadu svůj návrat k jednacímu stolu.

"Vždycky jsem cítil, že je pro Spojené státy důležité jednat o tak citlivé záležitosti u jednoho stolu společně s ostatními. Chci proto poděkovat nejenom Číně, která pomohla rozhovory zprostředkovat, ale také Jižní Koreji, Japonsku a Rusku za to, že chtějí znovu usednout k jednomu stolu se Severní Koreou," komentoval nejnovější vývoj jednání George Bush.

Americký prezident ale zároveň hodlá poslat do Asie tým lidí, který by dohlížel nejen na rozhovory, ale také na dodržování sankcí proti KLDR, které na Severní Koreu uvalila Rada bezpečnosti OSN v říjnu, jen pár dnů poté, co Severokorejci vůbec poprvé vyzkoušeli svou jadernou zbraň.

KLDR prý své jaderné vědce izoluje ve střežených lokalitách

Podle informací z agentur izoluje Severní Korea své jaderné vědce ve střežených lokalitách. Společně s pomocným personálem a rodinnými příslušníky jsou zcela odloučeni od okolního světa. Jediným úkolem této komunity, čítající více než třicet tisíc členů, je podle jihokorejské opoziční poslankyně Song Jong-sun pomáhat vyvíjet jaderné zbraně. Poslankyně se svými asistenty sestavila zprávu z různých zdrojů včetně jihokorejských tajných služeb. V dokumentu není upřesněno, kde zmíněné obce leží.

Severokorejské ministerstvo obrany odmítá tyto informace komentovat, podle oslovených analytiků jsou ale hodnověrné.

Zuzana Gálová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme