Patřil k prominentům a byl diplomatem KLDR v Londýně. Nyní kandiduje v jihokorejských volbách

Bývalý severokorejský diplomat Tche Jong-ho má za sebou úspěšnou diplomatickou kariéru, která ho přivedla až k místu na velvyslanectví v Londýně. V roce 2016 se ale rozhodl k severokorejskému režimu otočit zády a uprchl s rodinou do Jižní Koreje. Nyní se uchází o křeslo v místním parlamentu, píše ve středu agentura AFP. Volby v Jižní Koreji jsou plánovány na 15. dubna.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý severokorejský diplomat Tche Jong-ho | Foto: Heo Ran | Zdroj: Reuters

Podle odhadů se do Jižní Koreje podařilo uprchnout asi 30 000 občanům KLDR. Jen vzácně k tomu ale dochází u vysoce postavených funkcionářů a Tche Jong-ho je považován za nejvýše postaveného severokorejského zběha. Nyní kandiduje za obvod Kangnam, elegantní čtvrť v Soulu, kterou před několika lety po celém světě proslavila píseň Gangam Style.

Diplomat-uprchlík z KLDR: Bojím se o rodinu a chci zachránit Severokorejce z otroctví

Číst článek

Tche pochází z rodiny, která byla k severokorejskému režimu loajální, o to více byla překvapující jeho zrada v době, kdy byl druhým nejvýše postaveným mužem na ambasádě ve Velké Británii.

Tche říká, že o Kim Čong-unovi ztratil iluze a chtěl ušetřit své děti „politováníhodného“ života, který by je v severokorejském Pchjongjangu čekal. „Když jednou poznáte život venku, už to zotročování nedokážete snést,“ vysvětluje Tche.

Tche je nyní ostrý kritik severokorejského režimu stejně jako smířlivé středolevicové politiky nynějšího jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Sám je členem konzervativní opoziční Korejské strany budoucnosti, která vznikla z bývalé Korejské strany svobody.

Pokud by v nadcházejících volbách uspěl, stal by se živým příkladem toho, že i ty, kteří se s režimem Kim Čong-una rozejdou, může čekat zářná budoucnost.

„Chci ukázat, že jiná budoucnost je možná,“ řekl AFP. „Myslím si, že pokud se nám podaří změnit mentalitu severokorejské elity, tak režim dynastie Kimů snadno porazíme,“ dodává.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme