Vyslala KLDR další dron? Zřícené letadélko špehovalo protiraketový systém, oznámil Soul

Bezpilotní letadlo, které patrně vyslala Severní Korea, fotografovalo na území Jižní Koreje nedávno instalovaný americký protiraketový štít. Podle agentury Reuters to uvedla jihokorejská armáda. Dron byl nalezen minulý týden na jihokorejském území nedaleko hranice obou zemí.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímek bezpilotního letadélka, které jihokorejská armáda identifikovala jako severokorejský dron. Stroj uvízl mezi stromy na území Jihu, nedaleko demilitarizovaného pásma mezi oběma Korejemi. Fotografii zveřejnilo jihokorejské ministerstvo obrany. | Zdroj: Reuters

Podle jihokorejské armády se bezpilotní letoun opatřený fotoaparátem zřítil cestou ze své mise zpět do KLDR. Stroj pravděpodobně spadl, protože mu došlo palivo. Nalezen byl v lese u hranice. Tvarem i velikostí se podobal severokorejskému dronu, který byl objeven na jednom z jihokorejských ostrovů poblíž hranice v roce 2014, napsala agentura Reuters.

Nejmenovaný představitel jihokorejského ministerstva obrany uvedl, že dron zhotovil vestavěným fotoaparátem Sony stovky snímků. "Deset fotografií zachycovalo americký systém odpalovacích zařízení a radarů. Na ostatních fotografiích jsou převážně obytné zóny, pole a další méně citlivé oblasti," dodal činitel. Podle něj nyní jihokorejští vyšetřovatelé pokračují v analýze a snaží se mimo jiné zjistit, zda se bezpilotnímu letounu podařilo odeslat zmíněných deset snímků amerického štítu THAAD do KLDR.

THAAD - jablko sváru

Spojené státy počátkem května oznámily, že uvedly do provozu systém protiraketové obrany THAAD, který nedávno umístily v Jižní Koreji a který je zamýšlen jako obrana proti severokorejským raketám. Štít kritizují Čína a Rusko, které se obávají, že radarový systém bude sledovat i jejich vojenské aktivity.

Štít se nachází v okrese Songdžu, asi 250 kilometrů od hranice Jižní a Severní Koreje.

Severokorejci si z propagandy balí cigarety, říká uprchlý novinář z KLDR

Číst článek

Jak uvedla ve své loňské zprávě OSN, Pchjongjang disponuje asi 300 bezpilotními letouny různého typu, včetně těch, které jsou určené ke sledování či k boji.

Severokorejské drony, které byly doposud nalezeny v Jižní Koreji, byly pravděpodobně pořízeny prostřednictvím krycích společností v Číně a byly vytvořeny ze součástek vyrobených mimo jiné v Číně, České republice, Japonsku a Spojených státech, konstatovala zpráva OSN.

Severní a Jižní Korea zůstávají technicky ve válečném stavu, protože vzájemný konflikt z let 1950-53 byl ukončen pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou smlouvou.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme