Šest hodin plaval, zachytily ho kamery, spustil alarm. Přesto se Severokorejci povedlo uprchnout na jih

Jihokorejská pohraniční stráž si nevšimla muže, který šest hodin plaval do země ze Severní Koreje, a překonal tak jednu z nejpřísněji střežených hranic na světě. O případu ve středu informovaly jihokorejské úřady. Úspěch výpravy poukázal na nedostatky v ochraně hranic Jižní Koreje a vyvolal vlnu kritiky ze strany jihokorejské opozice i médií, píše agentura AFP.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejští vojáci hlídkují na hranici s KLDR | Zdroj: Reuters

Zatím není jasné, proč si zhruba dvacetiletý muž zvolil takto složitou cestu. Pro překonání řeky použil potápěčskou kombinézu a ploutve. Pak ušel pět kilometrů a nakonec strávil několik hodin na území Jižní Koreje, píše server BBC News.

Klávesnice namísto zbraní. USA obvinily trojici severokorejských lupičů z kybernetických zločinů

Číst článek

Během své cesty se osmkrát objevil na záběrech bezpečnostních kamer a spustil alarm. Když si ho pohraniční stráž konečně všimla, potřebovala další tři hodiny, aby ho zadržela. Ve chvíli, kdy pohraničníci Severokorejce našli, spal.

Muži na cestě pomohl příliv, následně prolezl odvodňovacím kanálem, který vede pod ostnatým drátem. Člen stráže, který měl službu, měnil nastavení systému, proto zvukový alarm, který uprchlík spustil, považoval za technickou závadu, kterou sám způsobil svou manipulací.

Kim Čong-un upevňuje svou moc. Korejská strana práce ho zvolila generálním tajemníkem

Číst článek

Armáda podle AFP přiznala, že vojáci nerespektovali bezpečnostní protokol a slíbila posílit bezpečnost hranic. Podle ministra obrany je systém v této oblasti „překonaný a funguje špatně“.

Na konci války mezi Severní a Jižní Koreou (1950-1953) vznikla mezi oběma zeměmi přísně střežená hranice. Od té doby ji podle odhadů AFP překonalo přibližně 30 000 Severokorejců, kteří utíkají před chudobou a represemi.

Loni hranici překonalo 229 lidí, výrazně méně než v předchozích letech. Důvodem je zpřísnění kontrol na hranicích kvůli koronaviru. Demilitarizovaná zóna, kterou si pro překonání hranice vybral plavec, není obvyklou cestou, kterou uprchlíci volí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme