40 výstřelů a 7 kulek v těle. Prchající severokorejský voják se řítil na Jih 'jako ve filmu'

Kromě jeho zdravotního stavu - kritické poškození vnitřních orgánů - o přeběhlíkovi zatím téměř nic nevíme. Dosud tak není jasné, jak se voják jmenuje, odkud pocházel a hlavně ani to, co ho k útěku dohnalo. (Na ilustračním snímku severokorejský voják ve "vesnici příměří" Pchanmundžom, demilitarizovaná zóna.) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Když autu upadlo kolo, rozběhl se po svých, zatímco kolem něj svištěly kulky. Sedm z nich se mu zavrtalo do těla. Přesto bude žít, doufají jihokorejští lékaři. Severokorejský voják, který v pondělí uprchl přes ostře střeženou hranici mezi oběma Korejemi, dosáhl svého cíle - Jižní Koreje. Zatím však nevíme, co ho k tomu vedlo. Těžce zraněný přeběhlík leží v bezvědomí na nemocničním lůžku.

Tento článek je více než rok starý.

Doporučujeme Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V pondělí po třetí odpoledne burácel v demilitarizovaném pásmu na hranici Severní a Jižní Koreje motor a rachotily výstřely. K Pchanmundžomu, "vesnici příměří" v neutrální Společné bezpečnostní zóně, se řítil džíp - a za jeho volantem severokorejský voják, který se hnal přímo na Jih, v patách pronásledovatele. 

Pak ale auto uvízlo v příkopu a upadlo mu kolo. Prchající voják rozrazil dveře a rozběhl se za svým cílem pěšky. V tu chvíli po něm čtyři jeho bývalí soudruzi ve zbrani začali střílet. Bezpečnostní kamery zaznamenaly, že čtveřice vypálila nejméně 40 ran.

Přenesli ho do bezpečí

Část kulek neminula cíl a zavrtala se uprchlíkovi do těla, tomu se však povedlo doběhnout za jednu z jihokorejských staveb přibližně 50 metrů za demarkační linií, kde se ukryl. Tam se k němu po asi 20 minutách doplazil jihokorejský voják, jemuž se povedlo přenést těžce zraněného Severokorejce do bezpečí. 

Útěk "jako ve filmu," šeptali si podle Reuters jihokorejští poslanci, když jim pondělní drama v demilitarizované zóně popisoval tamní jihokorejský šéf vojenských operací Suh Wuk.

Suh zákonodárce rovněž zpravil o zdravotním stavu uprchlíka. Výstřely vojáka zasáhly do ramene a lokte, a především do oblasti žaludku, kde mu způsobily vážné komplikace. "Ráno byl v bezvědomí a nebyl schopen sám dýchat, ale mělo by mu jít zachránit život," uvedl jihokorejský velitel. Lékaři ze Severokorejcova těla vyňali celkem pět kulek a další dvě zatím ponechali uvnitř, dodal Suh. 

Postřelený Severokorejec v rukách lékařů: 

Bez zbraně a beze jména

Uprchlík nebyl na svém útěku ozbrojen a na sobě měl uniformu nižší šarže. Okamžitě po jeho záchraně před severokorejskými kulkami ho helikoptéra OSN převezla na operační sál nemocnice poblíž Soulu. Chirurgický tým začal bojovat o jeho život ještě dřív, než Severokorejce stihli vysvléct z uniformy.

NESPOKOJENÍ VOJÁCI: Ptejte se Severokorejce: Vyhrála by KLDR válku? Zahrajte si na mrtvolu s prázdným břichem

Číst článek

Kromě jeho zdravotního stavu - kritické poškození vnitřních orgánů - o přeběhlíkovi zatím téměř nic nevíme. Dosud tak není jasné, jak se voják jmenuje, odkud pocházel, a hlavně ani to, co ho k útěku dohnalo. Jak navíc informuje agentura Reuters, případ podléhá informačnímu embargu a veškeré údaje o stavu uprchlého Severokorejce filtruje jihokorejská armáda.  

Její zástupce Suh Wuk oznámil, že o vojákovi a jeho léčbě informovali severokorejskou stranu, a to prostřednictvím v DMZ umístěných tlampačů. KLDR však prý k incidentu zatím mlčí a její armáda nevykazuje žádné známky neobvyklého chování. 

Velitelství OSN, jež spolu s Jihokorejci spravuje a střeží jihokorejskou stranu demilitarizované zóny, prohlásilo, že veškeré okolnosti vyšetřuje.  

Poprvé od roku 2007

Je to poprvé od roku 2007, kdy severokorejský voják zběhl na Jih přímo přes ostře střežený Pchanmundžom (ještě předtím se to stalo v roce 1998). Útěky do Jižní Koreje bývají na denním pořádku, z KLDR tam každoročně zamíří přes tisíc přeběhlíků.

Z rodné země však prchají obvyklou severní cestou přes hranici s Čínou. Přímá cesta na jih je totiž pro naprostou většinu z nich nemožná – ani nemluvě o tom, že by se jí vydali všanc téměř jisté smrti.  

Reuters navíc cituje jihokorejského ministra obrany Song Jong-mua, podle níž to bylo vůbec poprvé, kdy severokorejští vojáci stříleli na Jihem kontrolovanou část Společné bezpečnostní zóny. A někteří jihokorejští poslanci už se nechali slyšet, že jihokorejská armáda měla palbu opětovat.   

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme