Příslib denuklearizace není výsledkem amerických sankcí ani tlaku, uvedla KLDR

Severní Korea v neděli uvedla, že její záměr denuklearizovat poloostrov, který oznámila během historického summitu obou Korejí, nebyl výsledkem sankcí a tlaku vedených USA. Washington zároveň varovala před uváděním veřejnosti v omyl, informuje agentura Reuters.

Tento článek je více než rok starý.

Pchjongjang/Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kim Čong-un předsedá plenárnímu zasedání ústředního výboru Korejské strany práce (nedatovaný snímek zveřejněný agenturou KCNA 20. dubna 2018).

Kim Čong-un předsedá plenárnímu zasedání ústředního výboru Korejské strany práce (nedatovaný snímek zveřejněný agenturou KCNA 20. dubna 2018). | Foto: KCNA | Zdroj: Reuters

KLDR byla v posledních letech zasažena sérií sankcí přicházejících ze strany Organizace spojených národů či Spojených států, a to ve snaze zastavit její raketový a jaderný program.

Severní Korea po summitu zpřísnila ostrahu hranic: 'S nadějí přišly obavy, že utečeme'

Číst článek

Na nedávném summitu obou Korejí Kim Čong-un a Mun Če-in přislíbili „úplnou denuklearizaci“ Korejského poloostrova. Jejich prohlášení z konce dubna ale neobsahovalo žádné konkrétní kroky, jak toho dosáhnout, upozorňuje Reuters.

Severokorejská zpravodajská agentura KCNA v neděli uvedla, že Washington „uvádí veřejnost v omyl“, když tvrdí, že příslib denuklearizace je výsledkem sankcí a jiných tlaků.

Spojené státy by podle agentury, jež se odvolává na slova mluvčího ministerstva zahraničí, neměly „úmyslně provokovat“ KLDR nasazením strategických aktiv v Jižní Koreji a zabýváním se lidskými právy.

„Tento čin nelze interpretovat jinak, než jako nebezpečný pokus zničit těžko vydobytou atmosféru dialogu a vrátit situaci zpět do bodu nula,“ citovala agentura mluvčího.

Jak píše KCNA, řešení otázky denuklearizace by podle Severní Koreje nepomohlo, kdyby Washington zaměnil „mírumilovné záměry“ KLDR za známku slabosti a pokračoval v tlaku a vojenských hrozbách.

'Jižní a Severní Korea souhlasí, že...' Přečtěte si celou deklaraci Kima a Muna z Pchanmundžomu

Číst článek

Neopakovat chyby

Americký prezident Donald Trump, který plánuje setkání se severokorejským lídrem Kim Čong-unem během nadcházejících týdnů, uvedl, že chce dál sankce a tlak udržovat, a tak „neopakovat chyby minulých administrativ“. Dodal, že jeho tvrdý postoj vedl k průlomu.

Jeho poradce pro národní bezpečnost John Bolton, který se v pátek setkal se svým jihokorejským protějškem, uvedl, že USA ani Jižní Korea neplánují žádné změny ve svém bilaterálním obranném postoji.

Severní a Jižní Korea jsou technicky stále ve válce, protože konflikt z let 1950 až 1953 skončil příměřím, nikoliv mírovou smlouvou. Spojené státy mají od té doby na jihokorejském území 28 500 vojáků a Soul už dříve řekl, že by měli na území zůstat i po uzavření mírové smlouvy.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme