Kim Čong-un: Severní a Jižní Korea se sjednotí. Jsme jeden národ, budeme žít v míru

"Chtěl bych poděkovat lidu Jižní Koreje za to, že ukázali solidaritu a přátelství vůči nám. Trvalo dlouho, než si dvě Koreje podaly ruce." Kim Čong-un čte společnou Pchanmundžomskou deklaraci. | Foto: Host Broadcaster | Zdroj: Reuters

"Naprosté jaderné odzbrojení na Korejském poloostrově bude zahájeno. Ukončíme válku na Korejském poloostrově. Koreje se sjednotí, jsme jeden národ." Tolik zásadní body společného prohlášení Mun Če-ina a Kim Čong-una, výsledku mezikorejského summitu v Pchanmundžomu.

Pchannmudžon (Aktualizováno: 11:10 27. 4. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hned na začátek summitu odvedl Kim Čong Un na pár vteřin jihokorejského prezidenta zpátky k sobě domů – na území KLDR, pozval ho tam na návštěvu Pchjongjangu a zase se oba vrátili do Jižní Koreje. Jednali tam dopoledne v Domě míru přibližně hodinu za zavřenými dveřmi a v těchto chvílích už je na programu odpolední jednání.

Jih proti Severu, čipy proti uhlí. Porovnejte si úspěchy i pády KLDR a Jižní Koreje

Číst článek

Kim Čong-un před kamerami mluvil o tom, jak jej přechod hranice dojal. „Jsem nadšený, že se setkáváme na tomto historickém místě. Je dojemné, že jste došel až k demarkační linii, abyste mě osobně uvítal," řekl Kim Čong-un.

„Setkat se na tomto místě bylo vaším velkým rozhodnutím,“ odvětil Mun Če-in, oblečený v tmavém obleku doplněném světle modrou vázankou, než Kimovi pokynul, aby překročil hranici vyznačenou na chodníku.

„Myslím, že bychom měli slavit, že jsme se potkali. Celý svět se na naše setkání dívá,“ zdůraznil jihokorejský prezident. To je podle něj jasný signál, že se obě země musí snažit o mír: „Neseme spolu obrovské břemeno. Je to na nás. Věřím, že to bude úspěšné jednání. Je skvělé, že spolu můžeme mluvit.“

Ještě nedávno přitom KLDR testovala nukleární rakety, loni v srpnu například jedna z nich přeletěla japonské ostrovy. První opatrné kontakty po dlouhém napětí pak přišly před zimní olympiádou v Jižní Koreji.

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Summit Mun-Kim? Vzletná slova, hluboké pochyby i středověká pálenka

Číst článek

Od rána je Kimovi nejblíž znovu jeho sestra Kim Jo-čong. Zajímavostí je i to, že některé jihokorejské firmy velmi bedlivě sledují dnešní summit, protože by v budoucnu rády na Severu investovaly, a například společnosti jako Daewoo nebo Hyundai už mají s tímto experimentem zkušenost.

Naopak ve městě Pchadžu od rána lidé protestují proti tomu, aby Jižní Korea vyjednávala s komunistickým sousedem, někteří z nich dokonce volají po bombardování KLDR. Velké uspokojení nad průběhem summitu už vyjádřila Čína, která je stále tím nejbližším politickým i ekonomickým spojencem Kimova režimu.

Kromě oficialit se to v Pchanmundžomu zjevně hemží i vtipy. Kim Čong-un si podle BBC zažertoval nejen o popularitě severokorejských studených nudlí na Jihu, ale hlavně: Mun Če-in si prý nemusí ráno dělat starosti, že zaspí. O budíček se mu brzy ráno stará KLDR svými raketovými testy.

Magdalena Slezáková, David Jakš, vjb, elb, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme