Severokorejci zrušili plánovanou návštěvu olympijských sportovišť. Neví se proč

Zástupci Severní Koreje zrušili plánovanou návštěvu jihu. Sedmičlenná skupina si měla v sobotu přijet prohlédnout místo konání olympijských her. Podle jihokorejského ministerstva pro sjednocení zástupci KLDR neuvedli žádný důvod pro zrušení prohlídky. Není proto jisté, jestli to může ohrozit účast severu na hrách v Pchjongčchangu příští měsíc.

Pchjongjang/Pchjongčchang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Další jednání Severu a Jihu: vlevo jihokorejský vyjednávací tým v čele s Čun He-sungem, vpravo Severokorejci v čele s Čong Čong-suem. 17. ledna 2018, Pchanmundžom. | Zdroj: Reuters

Už ve čtvrtek přitom severokorejská delegace dorazila do švýcarského Lausanne, aby o víkendu projednala detaily účasti jejích sportovců na olympijských hrách.

Poprvé v dějinách: Jižní a Severní Korea se dohodly, že na olympiádě představí společný tým

Číst článek

KLDR na olympiádu, která se v Jižní Koreji uskuteční v termínu 9. až 25. února, vyšle zhruba 550člennou delegaci, uvádí se v prohlášení, které po skončení středečního jednání vydalo jihokorejské ministerstvo pro sjednocení.

Delegace bude zahrnovat 230 roztleskávaček, 140členný orchestr, 30členné družstvo na předvádění taekwonda, dále pak sportovce, vysoké činitele a novináře. Členové delegace začnou přijíždět do Jižní Koreje 25. ledna.

Severní Korea také plánuje vyslat delegaci na paralympijské hry, které se v Jižní Koreji budou konat od 9. do 18. března, dodalo jihokorejské ministerstvo.

Oznámení o severokorejské účasti na olympiádě, které zaznělo minulý týden při prvních oficiálních rozhovorech mezi oběma Korejemi od roku 2015, snížilo napětí na Korejském poloostrově po opakovaných severokorejských raketových a jaderných testech.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ale dál odmítá ukončit program vývoje jaderných raket, které mají být schopny zasáhnout území USA.

Anna Kubešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme