Severní Korea odpálila nejméně sedmnáct raket, tvrdí Soul. Reagoval testem tří střel vzduch-země

Severní Korea ve středu podle jihokorejské armády ze západního a východního pobřeží odpálila nejméně sedmnáct raket, včetně čtyř balistických raket krátkého doletu. Takový počet za jediný den je dosavadní rekord. Vypálila dále také přes 100 dělostřeleckých střel. Stalo se to poté, co Pchjongjang v úterý vyhrožoval Jižní Koreji a Spojeným státům kvůli jejich nynějšímu několikadennímu rozsáhlému vojenskému cvičení.

Soul (Aktualizováno: 10:28 2. 11. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varování před náletem na jihokorejský ostrov poté, co Severní Korea odpálila rakety

Varování před náletem na jihokorejský ostrov poté, co Severní Korea odpálila rakety | Zdroj: Reuters

Jižní Korea v reakci na poslední ze série severokorejských raketových testů vypustila severně od společné námořní hranice s KLDR tři rakety vzduch-země.

Severokorejská armáda rakety vystřelila z oblasti kolem města Wonsan na jihovýchodě země a z několika dalších míst, píše agentura AP. Jedna z nich dopadla do mezinárodních vod 26 kilometrů od námořní hranice s Jižní Korejí. Podle Soulu je to od rozdělení Korejského poloostrova v roce 1948 poprvé, co střela dopadla tak blízko námořní hranice.

Tato raketa letěla směrem k ostrovu Ullungdo ležícímu 120 kilometrů na východ od Korejského poloostrova v Japonském moři. Kvůli tomu na něm byl vyhlášen letecký poplach a lidé se utíkali schovat do krytů. Velení jihokorejské armády uvedlo, že „je to bezprecedentní a nebude to tolerovat“.

Podle politického analytika Leifa-Erica Easleyho z univerzity v Soulu je cílem severokorejského režimu vystrašit Jihokorejce a přinutit je k nátlaku na jejich vládu. „Zvyšující se vojenské schopnosti Severní Koreje a její testy jsou znepokojivé, ale nabízet jí ústupky ohledně spolupráce se spojenci by situaci zhoršilo,“ řekl Easley.

Severní Korea ve středu podle jihokorejské armády dále vypálila z východního pobřeží přes 100 dělostřeleckých střel do nárazníkové zóny zřízené na základě dohody se Soulem. Střelba je podle Jižní Koreje porušením dohody z roku 2018, která měla za cíl snížit napětí mezi oběma částmi poloostrova.

‚De facto narušení teritoriálních vod‘

Severokorejské rakety krátkého doletu jsou určené ke zničení klíčových objektů v Jižní Koreji, včetně tamních amerických vojenských základen.

Začíná další cvičení armád Jižní Koreje a USA. Chtějí tak přimět KLDR k obnovení jednání

Číst článek

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol na krizové schůzce s bezpečnostními činiteli nařídil, aby urychleně podnikli blíže nespecifikované kroky proti KLDR, aby pocítila důsledky své provokace. Řekl, že dopad severokorejské rakety v blízkosti hranice považuje za „de facto narušení našich teritoriálních vod“.

Účastníci schůzky také odsoudili, že Pchjongjang se k provokacím odhodlal v době, kdy Jižní Korea truchlí za oběti tlačenice během sobotních oslav Halloweenu v Soulu. Zemřelo při ní 156 lidí.

Spojené státy a Jižní Korea v pondělí zahájily rozsáhlé cvičení letectva, během kterého stovky válečných letounů 24 hodin denně provádějí simulované útoky. KLDR tyto manévry označila za provokaci a varovala, že proti USA a Jižní Koreji může nasadit jaderné zbraně, aby „zaplatily tu nejhorší cenu v dějinách“.

Obě Koreje vypálily sérii varovných výstřelů. Země se vzájemně obviňují z narušení námořní hranice

Číst článek

Severní Korea za letošek provedla rekordní počet raketových testů, napětí na Korejském poloostrově v posledních měsících výrazně stouplo. KLDR také přijala zákon, který schvaluje preventivní použití jaderných zbraní v různých situacích.

Nicméně agentura AP podotýká, že někteří experti stále pochybují o tom, že vzhledem k síle americké a jihokorejské armády by Pchjongjang mohl použít jaderné zbraně jako první. Severní Korea dala najevo, série testů z poslední doby je reakcí na jihokorejsko-americká vojenská cvičení.

Provádět testy balistických raket zakazují režimu v Pchjongjangu rezoluce OSN. Balistické rakety mohou být vybaveny jadernou náloží. „Severní Korea odpaluje rakety nebývalým tempem, což je naprosto nepřijatelné,“ řekl japonský premiér Fumio Kišida.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme