‚Nevítaný, sebezničující krok.‘ KLDR varovala Jižní Koreu a USA před společným vojenským cvičením

Pokud Jižní Korea a USA nyní uskuteční plány na společné vojenské cvičení, budou čelit ještě závažnější bezpečnostní hrozbě, prohlásila v úterý Kim Jo-čong, sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una. Spojené státy a Jižní Korea začnou s přípravou na cvičení již v úterý, napsala v pondělí jihokorejská agentura Jonhap. Severní Korea později přestala odpovídat na rutinní hovory skrze komunikační linky, uvedla agentura Reuters.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se svou mladší sestrou Kim Jo-čong v jihokorejském Domě míru. | Foto: Korea Summit Press Pool | Zdroj: Reuters

Společné cvičení podle Pchjongjangu poškodí pokrok dosažený ve zlepšujících se mezikorejských vztazích. Je totiž „nevítaným, sebezničujícím krokem“, který ohrožuje severokorejský lid a zvyšuje napětí na Korejském poloostrově, oznámila Kim Jo-čong v prohlášení zveřejněném severokorejskou státní agenturou KCNA.

‚Horké linky‘ na Korejském poloostrově opět fungují. KLDR a Jižní Korea oznámily obnovení komunikace

Číst článek

„USA a Jižní Korea budou ignorováním našich opakovaných varování ohledně podstoupení nebezpečného válečného cvičení čelit mnohem závažnějším bezpečnostním hrozbám,“ dodala poradkyně severokorejského diktátora.

Soul se podle ní dopouští „zrádného chování“, jelikož obě Koreje nedávno obnovily dlouho přerušené komunikační linky.

Později přišla z Jižní Koreje zpráva, že KLDR přestala na rutinní hovory skrze tento komunikační kanál odpovídat. Země se přes horké linky spojují obvykle dvakrát denně a severokorejští představitelé ještě ráno reagovali, později odpoledne zůstalo volání z jihu bez odezvy, uvedl Soul.

Komunikační linky mezi oběma Korejemi byly přerušeny zhruba rok, v červenci Pchjongjang souhlasil s jejich obnovením. Zatím však není jasné, zda KLDR komunikační kanál znovu přerušila, podotkla agentura AP.

Přípravy na cvičení

Jihokorejské ministerstvo obrany v pondělí uvedlo, že načasování, rozsah a podoba cvičení ještě nejsou finalizovány. Americké síly v Jižní Koreji odmítly podrobnosti vzhledem k vnitřním pravidlům komentovat. Agentura AP s odvoláním na jihokorejská média uvedla, že dnes má začít předběžný výcvik a samotné vojenské cvičení by mělo trvat od 16. do 26. srpna.

Spojené státy mají v Jižní Koreji okolo 28 500 vojáků, což je dědictví korejské války z let 1950 až 1953. Americká a jihokorejská armáda pořádají manévry v srpnu pravidelně a opakovaně tím vyvolávají rozhořčené reakce Severní Koreje, která tato cvičení považuje za přípravu invaze do KLDR. V loňském roce byl rozsah cvičení omezený kvůli pandemii nemoci covid-19.

V posledních letech nicméně Jižní Korea a Spojené státy společná vojenská cvičení omezily, aby usnadnily rozhovory, jejichž cílem je přesvědčit Pchjongjang, aby zrušil svůj jaderný a raketový program výměnou za zmírnění amerických sankcí, poznamenala agentura Reuters. Jednání ovšem v roce 2019 zkrachovala. A byť KLDR i USA tvrdí, že jsou otevřeny diplomacii, obě strany zároveň očekávají první krok od druhé strany.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme