KLDR vyhrožuje silnější armádou a novými zbraněmi. U hranic s Jižní Koreou od pátku obnovuje stanoviště

Severní Korea rozmístila těžce ozbrojené vojáky na strážních stanovištích u hranic s Jižní Koreou v reakci na pozastavení vojenské dohody mezi oběma zeměmi. Informovala o tom v pondělí agentura Jonhap s odvoláním na armádu.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce KLDR Kim Čong-un přihlíží startu rakety se špionážní družicí

Vůdce KLDR Kim Čong-un přihlíží startu rakety se špionážní družicí | Foto: KCNA | Zdroj: Reuters

Komunistická země podle vysoce postaveného jihokorejského činitele od pátku obnovuje některá strážní stanoviště v demilitarizované zóně mezi oběma státy, které jsou formálně stále ve válečném stavu.

V roce 2018, kdy obě Koreje vojenskou dohodu podepsaly, jak KLDR, tak Jižní Korea zničily deset z 11 strážních stanovišť v pohraniční oblasti.

KLDR oznámila úspěšné vypuštění špionážního satelitu. USA to odsoudily

Číst článek

Platnost vojenské dohody, jejímž cílem je snížení napětí na Korejském poloostrově, minulý týden částečně pozastavil Soul poté, co KLDR vypustila špionážní družici.

Pchjongjang následně rovněž oznámil pozastavení dohody a zároveň uvedl, že na hranici s jižním sousedem vyšle silnější armádu a nové zbraně. Jižní Korea zase sdělila, že hodlá obnovit průzkumné lety v pohraničním pásmu.

Spojené státy, Japonsko a Jižní Korea vypuštění severokorejské družice odsoudily s tím, že jde o hrubé porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Krok KLDR rázně odsoudil i generální tajemník OSN António Gutteres.

„Jakýkoli start, při němž KLDR využije technologie balistických střel, je porušením rezolucí Rady bezpečnosti,“ uvedl jeho mluvčí Farhan Haq.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme