'Unesli ho při cestě za tetou.' Severokorejci vězní mladého přeběhlíka, kterého Jih znal z televize

Skutečný počet uprchlých Severokorejců, kteří se po útěku z rodné země na Jih znovu ocitli v KLDR, ať už dobrovolně či nikoli, neznáme; potvrzených je zatím 26 případů. Tito lidé se objevili v severokorejských médiích, mnohdy jako účinný nástroj propagandy. (Na ilustračním snímku severokorejský propagandistický plakát, kkterý vyzývá k službě vlasti.) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podařilo se mu utéct na Jih, v tamní televizi zazářil jako zlatem ověnčený hokejista. Jenže pak se vydal na osudnou cestu do Číny a slehla se po něm zem. Teď je zpátky v Severní Koreji - a k tomu za mřížemi. Zprávu jako první přinesla televize SBS a identitu uvězněného přeběhlíka pro NK News v úterý potvrdil zdroj z jihokorejské vlády. Mladík jménem Pak je tak šestým Jihokorejcem, který v KLDR skončil za mřížemi.

Doporučujeme Soul - Pchjongjang Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od pasu dolů černé kalhoty, od pasu nahoru kravata a vzorovaná bílá košile; elegantní postoj, ruce v ohrnutých rukávech podél těla. Pohled do kamery, když se televizním divákům představuje.

Ještě nedávno jsem byl profesionální sportovec, říká. Ještě nedávno jsem držel zlato z hokejové ligy. Ještě nedávno jsem patřil ke speciálním jednotkám armády. Ještě nedávno – dokud jsem neutekl ze své země.

CO JE HANAWON?

Podpůrné středisko pro severokorejské uprchlíky, známější jako Hanawon neboli Dům jednoty, slouží jako sídlo integračního programu pro utečence z KLDR. Přeběhlík po vstupu na půdu Korejské republiky absolvuje povinné kolečko výslechů s bezpečnostními a zpravodajskými složkami a identifikaci. Pak ho převezou do Hanawonu, kde projde tříměsíčním adaptačním a výukovým programem, který mu má pomoci v přechodu do jihokorejské společnosti, diametrálně odlišné od té na Severu. Hanawon se otevřel v roce 1999 a jeho komplex, který pojme několik set obyvatel, leží asi 80 kilometrů jižně od Soulu.

Je říjen 2015 a jihokorejská stanice Channel A ve své talkshow s příznačným názvem Mířím na seznámení s vámi uvádí čtyřiadvacetiletého Paka. Jako čerstvý obyvatel Jižní Koreje se Pak zrodil v červenci 2014, když opustil brány Hanawonu, adaptačního uprchlického centra. Jako člověk však pochází z pohraničního města Hjesan v Severní Koreji. 

Unesen při cestě za tetou?

Střih o více než dva roky později: pondělí 19. prosince a večerní vysílání další jihokorejské televize SBS přináší informaci, že KLDR vězní uneseného přeběhlíka. Severokorejští agenti se ho prý zmocnili během jeho cesty za tetou, která žije v Číně nedaleko hranic se Severní Koreou. Identita vězně? Neznámá.

Netrvá dlouho a zjistí ji server NK News, díky svým kontaktům na jihokorejském ministerstvu sjednocení. Jeho zástupce pod podmínkou anonymity uvedl, že Severní Korea aktuálně zadržuje celkem šest jihokorejských občanů a jedním z nich je právě muž zmíněný v pondělních zprávách SBS.

Ministerstvo sice „nemůže potvrdit osobní detaily ani průběh uvěznění“, upřesnilo však, že příjmení zadrženého zní Pak a že kromě něj má Pchjongjang v rukách ještě další dva přeběhlíky.

‚NÁVRAT DOMŮ‘

Skutečný počet uprchlých Severokorejců, kteří se po útěku z rodné země na Jih znovu ocitli v KLDR, ať už dobrovolně či nikoli, neznáme a jen sotva ho lze zjistit. Nicméně jihokorejské ministerstvo sjednocení tento týden potvrdilo celkem 26 případů, právě na základě toho, že o dotyčných reportovala severokorejská média.

Mezi šesti jihokorejskými občany, které Severní Korea drží ve vězení, jsou již zmíněný Ko Hjon-čchol (původem z KLDR) a dále Jihokorejci Kim Čong-uk (od roku 2013), Kim Kuk-ki a Čchö Čchun-gil (oba od roku 2014), všichni tři křesťanští misionáři. Severní Korea je obvinila ze „špionáže, náboženské propagandy proti KLDR a horlivé účasti na pomlouvačné kampani vedené imperalisty z USA a loutkovou skupinou zrádců.“

Prvním z nich je Ko Hjon-čchol, jehož severokorejské bezpečnostní složky v květnu 2016 zatkly na území KLDR a který se následně na tiskové konferenci v Pchjongjangu „přiznal“ k únosu dvou sirotků a snaze propašovat je přes hranici v žoldu jihokorejské tajné služby NIS. O druhém vězněném přeběhlíkovi severokorejská média mlčí.

Hvězdou severokorejské televize

A zatím v nich nevystoupil ani Pak – na rozdíl od těch jihokorejských. Tam se kromě Mířím na setkání s vámi mihl také v dalším z televizních pořadů věnovaných uprchlíkům ze Severní Koreje, k jehož hvězdám patřila dnes už celosvětově známá uprchlice Čon Hje-song neboli na Jihu Lim Dži-hjun.

Čon aka Lim zmizela při své návštěvě Číny, načež se letos v létě znovu vynořila na Severu. A rovnou na obrazovkách tamních televizí, kde se kála za svou „zradu vlasti“, líčila bezprizorní život přeběhlíků a svěřovala se, že ji vidina „slávy a peněz zaslepila“ a přiměla házet na Severní Koreu špínu „podle scénáře“. Ostrou kritiku podmínek v Jižní Koreji zopakovala ještě ve dvou dalších vystoupeních, zatímco na Jihu vířily spekulace, že se do KLDR nevrátila dobrovolně.

Nejistota teď panuje také kolem Paka. Jihokorejská policie pro NK News uvedla, že Soul s Pakem nemá kontakt od března 2016, kdy odjel do Číny. Nicméně na rozdíl od ministerstva sjednocení byla ve svém vyjádření opatrnější: „Policie nemůže poskytnout definitivní odpověď, zda se do Severní Koreje vrátil.“ Úplně jasno prý bude až ve chvíli, kdy se Pak objeví v severokorejských médiích.

Úryvek z prvního rozhovoru Čon Hje-song (Lim Dži-hjun) pro severokorejskou televizi: 

Kde pobývají zmizelí?

Na Čon Hje-song však už jihokorejské bezpečnostní složky reagovaly. Policejní centrála na sklonku července rozeslala do policejních stanic rozkaz, aby lokalizovaly na 900 přeběhlíků, po nichž se slehla zem – respektive chybí v národním rezidenčním registru, kam se musí nahlásit každý občan Jižní Koreje.

Nemusí to přitom nutně znamenat, že opustili zemi. Oněch 900, přesně 886 přeběhlíků představuje necelá tři procenta z celkového počtu 30 805 uprchlíků z KLDR, kteří našli nový domov na Jihu.

A jak v červenci pro NK News vysvětlil policejní inspektor Lim Čä-won, „někteří přeběhlíci například jen neupozornili na změnu své adresy nebo si nezaregistrovali pobyt. Takže když prověříte jejich místa pobytu, většinu z nich samozřejmě potvrdíte. My se snažíme najít ty, jejichž místa pobytu se nám potvrdit zatím nepodařilo“. 

Pak v jihokorejském televizním pořadu Mířím na seznámení s vámi. | Foto: Repro Now On My Way to Meet You

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme