Kim Čong-un nařídil armádě KLDR intenzivnější cvičení, aby mohla reagovat na ‚skutečnou válku‘

Severokorejský vůdce Kim Čong-un nařídil armádě, aby zintenzivnila cvičení, a dokázala tak v případě potřeby reagovat na skutečnou válku. Informovaly o tom v pátek tiskové agentury, které se odvolávají na média komunistické Koreje. Kim se tak podle nich vyjádřil, když dohlížel na palebné cvičení, které prokázalo připravenost země.

Pchjongjang (Aktualizováno: 10:41 10. 3. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un

Severokorejské vedení v týdnu také obvinilo USA z toho, že vojenským cvičením s Jižní Koreou zvýšily napětí na Korejském poloostrově (ilustrační foto) | Zdroj: TASR / Profimedia

Fotografie zveřejněné severokorejskou agenturou KCNA ukazují simultánní odpal minimálně šesti střel. Střelbě, která byla podle agentury AP simulací útoku na jihokorejské letiště, přihlížel ve čtvrtek vůdce Kim společně se svou asi desetiletou dcerou.

Dívka se objevila například i na listopadovém testu mezikontinentální střely Hwasong-17. Analytici spekulují, že by se mohla v budoucnu stát Kimovou nástupkyní.

Jihokorejská armáda uvedla, že Pchjongjang ve čtvrtek uskutečnil test nejméně jedné balistické střely krátkého doletu. Soul prověřuje, zda nebylo v jednu chvíli odpáleno ze stejného místa střel více.

Severokorejský diktátor Kim při palebném cvičení prohlásil, že armádní jednotky musejí posílit svou připravenost, aby byly schopny „v první řadě zabránit válce a v případě nutnosti převzít ve válce iniciativu“.

Zvyšování napětí

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení následně komunistický stát vyzvalo, aby přestal zvyšovat napětí „nebezpečnými jadernými a raketovými programy a vojenskými provokacemi“. Podle Soulu by se KLDR místo toho měla starat o zajištění živobytí pro své občany a usilovat o nastolení míru na Korejském poloostrově.

KLDR provedla další raketový test. Balistická střela krátkého doletu dopadla do Žlutého moře

Číst článek

Severní Korea v tomto týdnu obvinila Spojené státy, že vojenským cvičením s Jižní Koreou zvýšily napětí na Korejském poloostrově. Vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong také pohrozila, že sestřelení některé z raket komunistické země by bylo vyhlášením války.

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol v pátek prohlásil, že situace na Korejském poloostrově je „vážnější, než kdy byla“, a uvedl, že Soul vystupňuje vojenské manévry se Spojenými státy.

Washington a Soul se teď připravují na zahájení vojenského cvičení pod názvem Freedom Shield, plánovaného na 13. až 23. března, které by podle agentury AP mělo být největší za poslední roky. Spojenci tvrdí, že jejich manévry mají obranný charakter, Severní Korea je ale považuje za nácvik invaze.

Loni KLDR odpálila rekordní počet raket. Američtí a jihokorejští představitelé varovali, že se země může připravovat na první jaderný test od roku 2017.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme