Uprchlého Severokorejce znovu operovali. Krvácení zastavili, bezvědomému však hrozí infekce

Severokorejský voják, jenž v pondělí přeběhl hranici do Jižní Koreje, má za sebou druhou operaci. Zákrok byl úspěšný, ale uprchlík ještě nemá vyhráno: lékaři se obávají infekce a dalších komplikací. Pacient zůstává v bezvědomí, uvedl na středeční tiskové konferenci chirurg, který zatím bezejmennému přeběhlíkovi zachraňoval život.

Tento článek je více než rok starý.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chirurg I Kuk-čong, který operoval uprchlého severokorejského vojáka, hovoří s novináři.

Chirurg I Kuk-čong, který operoval uprchlého severokorejského vojáka, hovoří s novináři. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Uprchlý voják absolvoval druhé kolo operačních zákroků ve středu. Chirurgickému týmu se povedlo zastavit vnitřní krvácení, jímž pacient trpěl, a vyjmout mu z těla další ze sedmi kulek, které ho na útěku zasáhly. Severokorejec je nyní ve stabilizovaném stavu.

Zůstává však v bezvědomí a lékaři jsou na pozoru: hrozí totiž těžké komplikace kvůli vážné zlomenině kyčelní kosti a nebezpečí infekce. "Víc vám budeme schopni říct až po asi 10 dnech," sdělil hlavní chirurg I Kuk-čong podle agentury Reuters na stručné tiskové konferenci.

DRAMATICKÝ ÚTĚK: 40 výstřelů a 7 kulek v těle. Prchající severokorejský voják se řítil na Jih 'jako ve filmu'

Číst článek

Severokorejský voják leží od pondělního odpoledne v univezitní nemocnici Adžou ve městě Suwon (asi 30 kilometrů jižně od Soulu, pozn. red.). Převezla ho tam vojenská helikoptéra poté, co se mu za dramatických okolností povedlo přeběhnout hranici mezi oběma Korejemi přímo v přísně střeženém Pchanmundžomu, srdci demilitarizovaného pásma. 

Vojáka, jehož nižší hodnost prozradila jeho zakrvácená uniforma, na útěku pronásledovali čtyři další severokorejští vojáci. Ti po prchajícím muži vypálili asi 40 ran a sedmkrát ho zasáhli. Uprchlíkovi se přesto podařilo doběhnout na jihokorejskou stranu "vesnice příměří", kde se skryl za jednou z tamních staveb a posléze ho zachránili jihokorejští vojáci.  

Výslech? Až skončí léčba

Přesná hodnost přeběhlíka ani jeho jméno dosud nebyly zveřejněny; jasno nemáme ani v tom, co ho k útěku přimělo. A patrně mít ještě pár dnů nebudeme. "Až jeho léčba skončí, budeme ho muset vyslechnout ohledně toho, proč uprchl," uvedl ve středu mluvčí jihokorejského ministerstva pro sjednocení.

Zatím tak víme jen to, že Severokorejcův pondělní útěk je prvním takovým incidentem za posledních 10 let: přes Pchanmundžom severokorejský voják naposledy zběhl v roce 2007. 

Útěky do Jižní Koreje bývají na denním pořádku, z KLDR tam každoročně zamíří přes tisíc přeběhlíků. Z rodné země však prchají obvyklou severní cestou přes hranici s Čínou. Přímá cesta na jih je totiž pro naprostou většinu z nich nemožná – ani nemluvě o tom, že by se jí vydali všanc téměř jisté smrti.  

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme