Kim ohlásil ‚nesmírný úspěch‘ své země. Severní Korea stále nemá jediného nakaženého koronavirem

Severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil boj s koronavirem za úspěšný, na setkání vedení komunistické strany ale zároveň varoval, že ještě není u konce. KLDR nemá podle oficiální statistiky ministerstva zdravotnictví jediného pacienta nakaženého nemocí covid-19, informovala agentura Reuters. „Udrželi jsme stabilní situaci navzdory celosvětové krizi,“ řekl Kim spolustraníkům.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un

Severokorejský lídr Kim Čong-un prohlásil boj s koronavirem za úspěšný. | Zdroj: Reuters

Politbyro severokorejských komunistů, kde Kim vystoupil s prohlášením k šíření koronaviru v zemi, se sešlo v pátek místního času, uvedl Reuters s odkazem na státní agenturu KCNA.

Důvodem zmizení severokorejského vůdce Kim Čong-una byla obava z koronaviru, uvedl Soul

Číst článek

„Podařilo se nám předejít rozšíření viru a nepříjemnostem, které mohl napáchat, a udrželi jsme stabilní epidemiologickou situaci navzdory celosvětové krizi. Jde o nesmírný úspěch,“ zhodnotil lídr asijské země boj s virem.

Kim Čong-un zároveň spolustraníky varoval před ztrátou koncentrace a rozvolnění opatření, které země zavedla. Severokorejci podle něj musí zůstat „maximálně obezřetní“, napsala agentura.

Severní Koreu podle oficiálních statistik komunistické vlády koronavirus, potažmo nemoc covid-19, kterou způsobuje, vůbec nezasáhl. Ministerstvo zdravotnictví hlásí nulový počet nakažených, když otestovalo necelou tisícovku lidí.

Země tak patří mezi hrstku států, které se oficiálně nákaze vyhnuly. Podobný úspěch hlásí ještě například tichomořské Tuvalu či Vanuatu nebo středoasijský Turkmenistán.
Potvrzená je nákaza naopak ve 188 zemích a celkový počet případů překonal hranici 10 milionů, přes 500 tisíc nakažených lidí pak nemoci covid-19 podlehlo.

‚Nemožné‘

Severokorejská slova o nulovém počtu nakažených nejsou nezávisle ověřitelná a jsou naopak zpochybňována, připomíná britský server BBC News. Už tak izolovaná země se 30. ledna 2020 v souvislosti s vypuknutím nákazy v sousední Číně prakticky zcela uzavřela a kontakt s okolím je téměř nulový.

Upozornili na problémy spojené s pandemií, skončili za mřížemi. Egyptské úřady zatýkají lékaře i novináře

Číst článek

„Je velmi nepravděpodobné, že by země skutečně žádný pozitivní případ neměla. Země sousedí s Čínou a Jižní Koreou a zejména na hranicích s Čínou docházelo dlouho k pohybu. Opravdu si neumím představit, jak by rozšíření nákazy na své území zcela předešli,“ řekl serveru Oliver Hotham z NK News, který se na dění v Severní Koreji zaměřuje.

Severokorejská tvrzení zpochybnil také generál Robert Adams, který vede americké vojenské jednotky v Jižní Koreji. „Na základě zpráv, které se nám k dostávají, můžu říct, že to je nemožné,“ řekl v už v dubnu pro BBC.

Kimovu režimu ale zároveň ani jeho kritici neupírají, že v boji s nákazou postupoval rychle. Pchjongjang podle zpráv Světové zdravotnické organizace uzavřel školy, které už jsou znovu otevřené, zakázal shromažďování na veřejnosti a stanovil povinnost chodit na veřejnosti se zakrytými ústy a nosem.

Do karantény poslala vláda stovky cizinců žijících v hlavním městě a následně i desítky tisíc vlastních občanů.

zit Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme