KLDR nakupovala součástky do jaderného programu přes ambasádu v Berlíně, zjistila německá rozvědka

Severní Korea využívala své velvyslanectví v Berlíně k tomu, aby si obstarávala součástky, které potřebuje pro svůj raketový a jaderný program. Rádiu NDR to v sobotu řekl Hans-Georg Maassen, šéf Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), který má v Německu funkci kontrarozvědky. BfV podle něj tyto aktivity zastavila.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketový test KLDR | Foto: KCNA | Zdroj: Reuters

„Bohužel jsme zjistili, že odtamtud vycházely aktivity směřující k pořízení věcí, které měly z našeho pohledu sloužit v raketovém a částečně i jaderném programu,“ řekl Maassen o velvyslanectví KLDR, které stojí v těsné blízkosti české ambasády v centru Berlína.

Pentagon: Jaderný arzenál KLDR dokáže zničit jedině pozemní invaze

Číst článek

Podle Maassena lidé ze severokorejského zastupitelského úřadu nakupovali nejčastěji zboží, které je možné použít pro civilní, ale zároveň i vojenské účely, takzvané technologie dvojího použití (dual use).

„Pokud něco takového zjistíme, zamezíme tomu,“ vysvětlil Maassen, jak jeho úřad v takových případech postupuje. „Nemůžeme ale zajistit, že se nám to podaří odhalit a zabránit tomu ve všech případech,“ dodal s tím, že lze předpokládat, že součástky potřebné pro raketový program si KLDR obstarává „i na jiných trzích“.

Kvůli zkouškám mezikontinentálních balistických raket čelí Pchjongjang mezinárodním sankcím. Naposledy je Rada bezpečnosti OSN zpřísnila loni v prosinci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme