KLDR není velká neznámá, říká bezpečnostní poradce Andor Šándor

K rakvi dlouholetého severokorejského vůdce Kim Čong-ila vystavené k Pchjongjangu proudí davy lidí. Rozlučka s diktátorem je velmi emotivní. Vlajky v celé zemi jsou staženy na půl žerdi. Deník New York Times ale v souvislosti se selháním Kimova srdce píší i o těžkém selhání západních rozvědek. Ačkoli severokorejský vůdce zemřel už v sobotu ráno, 48 hodin poté ještě Jižní Korea oficiálně nic nevěděla, o Spojených státech ani nemluvě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K rakvi Kim Čong-ila proudí v Pchjongjangu davy lidí.

K rakvi Kim Čong-ila proudí v Pchjongjangu davy lidí. | Zdroj: Reuters

Podle bezpečnostního poradce a bývalého náčelníka vojenské zpravodajské služby Andora Šándora ale skutečnost, že o smrti Kim Čong-ila neinformovala světová média, ještě neznamená, že tato informace nebyla známa krátce poté.

„Položme si otázku, jaký by byl důvod dávat najevo Korejcům, že některé tajné služby, především jihokorejská nebo americká, má schopnost penetrovat mobilní sítě či jiné spojovací prostředky a tak dávat najevo, že má nějakou přednost. Co vlastně se stalo? Umřel Kim Čong-il, to ještě netajemná, že začne válka. Takže v tuto chvíli já bych si nedovolil tvrdit, že Američané či Jihokorejci o tom nevěděli,“ uvedl Andor Šándor.

Bývalý zvláštní vyjednavač USA o severokorejském jaderném programu Christopher R. Hill uvedl, že severokorejská společnost „staví na své neprůhlednosti“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bezpečnostní poradce Andor Šándor mluví o situaci v KLDR v souvislosti s úmrtím Kim Čong-ila ve Světě o druhé na Rádiu Česko

„Ze Severní Koreje přebíhá do Jižní Koreje poměrně hodně lidí, a ne bezvýznamných. Já si myslím, že Jižní Korea disponuje relativně slušnou znalostí o tom, co se v té zemi děje, ale pokud to srovnáme s jakoukoliv jinou zemí, tak samozřejmě o Severní Koreji toho bohužel víme relativně málo. Ale v žádném případě bych netvrdil, že se o tom vůbec nic neví,“ řekl Andor Šándor.

V této souvislosti zdůraznil především význam technických špionážních prostředků.

Nicméně asijské a americké rozvědky už v minulosti nezachytily významné události odehrávající se v KLDR. Pchjongjang vybudoval rozsáhlou továrnu na obohacování uranu, která procházela bez povšimnutí zhruba rok a půl, než ji severokorejští činitelé ukázali koncem roku 2010 americkému jadernému vědci. Severní Korea rovněž pomohla vybudovat jaderný reaktor v Sýrii, aniž by o tom západní špionáž věděla.

Noviny varují, že se v Koreji se může schylovat k možná i krvavému boji o moc, protože Kim Čong-un není zatím dost silný.

„V tuto chvíli je potřeba situaci pečlivě sledovat, ale na druhou stranu i hlasy ze Spojených států vyzývající k tomu, aby Kim Čong-un šel na cestu většího dialogu s ostatním světem jsou na místě, protože by ten režim neměl být ještě více izolován, aby si opravdu nezvolil cestu, která by vedla – když to tak řeknu eufemisticky – do pekel,“ řekl Andor Šándor.

Markéta Bartošová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme