KLDR neukončí jaderné programy, dokud nedostane reaktor

Severní Korea dnes prohlásila, že neukončí výrobu jaderných zbraní, dokud nedostane od Spojených států lehkovodní reaktor na výrobu elektřiny. Pchjongjang tak jen několik hodin po podepsání dohody o ukončení svého nukleárního programu klade nové podmínky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

severokorejská jaderná elektrárna | Foto: GlobalSecurity.org

Na šestistranných rozhovorech v Pekingu zástupci Severní a Jižní Koreje, Spojených států, Číny, Ruska a Japonska souhlasili s šestibodovým dokumentem, na základě kterého Pchjongjang zastaví atomové zbrojní aktivity výměnou za hospodářskou a energetickou pomoc.

Japonsko i Spojené státy okamžitě označily severokorejský požadavek za nepřijatelný a odporující dohodě z Pekingu. Jižní Korea zase tvrdí, že se tento krok dal očekávat a navíc uzavřené dohodě neodporuje. Čína, hlavní spojenec Severní Koreje pak prohlásila, že všechny strany podepsaný dokument dodrží.

Podle některých světových politiků i expertů se ale potvrzují obavy z dalšího postupu Pchjongjangu i jeho úmyslu dohodu dodržet. Jak uvedl mluvčí severokorejského ministerstva zahraničí, Washington by neměl ani snít o otázce odstranění severokorejské jaderné hrozby před poskytnutím lehkovodních reaktorů jako konkrétní záruky k nastolení důvěry.

Reaktor, který nemůže být využit k výrobě nukleárních zbraní, má ale Pchjongjang získat až po znovupřistoupení ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní. Za to má dostat dodávky ropy, elektřiny a také bezpečnostní záruky.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme