Severní Korea ustoupila. Umožní sledovat likvidaci jaderné střelnice i jihokorejským novinářům

Severní Korea nakonec umožní, aby likvidaci tamního jaderného testovacího střediska zpravodajsky pokrývali i jihokorejští novináři. Jejich seznam už Pchjongjang odsouhlasil, uvedlo ve středu podle agentury Reuters jihokorejské ministerstvo pro sjednocení. Pozvánku pro osm jihokorejských reportérů KLDR zrušila poté, co pozastavila se sousední zemí většinu kontaktů na protest proti společnému vojenskému cvičení amerických a jihokorejských vojáků.

KLDR Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střelnici v Pchunge-ri na severovýchodě země, která bývala jednou z nejvyužívanějších vojenských zařízení v celé KLDR, vybudovala severokorejská armáda ve skalním masívu.

Střelnici v Pchunge-ri na severovýchodě země, která bývala jednou z nejvyužívanějších vojenských zařízení v celé KLDR, vybudovala severokorejská armáda ve skalním masívu. | Zdroj: Reuters

KLDR přislíbila zničit zkušební polygon, což označuje za potvrzení závazku skončit se zkouškami jaderných zbraní. Konkrétní den oficiální ceremonie bude určen podle počasí, Pchjongjang již v polovině měsíce upřesnil termín v rozmezí od středy do pátku.

Na událost byli pozváni novináři z Číny, Británie, Ruska a Spojených států, kteří už do země dorazili. Zahraniční novináři agentuře Reuters řekli, že oficiálně se čeká na lepší počasí, skutečným důvodem je ale podle nich vyčkávání na příjezd jihokorejských kolegů.

Při likvidaci zařízení mají být odstřeleny podzemní tunely, do nichž bude následně zablokován vstup, zničeny budou také všechny výzkumné budovy, pozorovací stanoviště a kontrolní posty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme