Severní Korea vystřelila do Japonského moře mezikontinentální raketu. 'Postaráme se o to,' reagoval Trump

KLDR ve středu ráno místního času (v úterý večer SEČ) odpálila z provincie Jižní Pchjongan další balistickou raketu. Informovala o tom jihokorejská agentura Jonhap s odvoláním na generální štáb. Raketa letěla východním směrem zhruba 50 minut a dopadla do moře, do japonské výlučné ekonomické zóny. Taková zóna se rozprostírá do 370 kilometrů od pobřeží daného státu. Podle Pentagonu se při nejnovějším testu jednalo o mezikontinentální raketu.

Aktualizováno Pchjongjang/Washington/Tokio (Aktualizováno: 21:35 28. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severní Korea zřejmě odpálila další balistickou střelu. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Raketa letěla zhruba 50 minut východním směrem. Dosáhla výšky 4500 kilometrů a dopadla do Japonského moře, asi 960 kilometrů od místa odpalu, informovala jihokorejská armáda. Podle Jihokorejců byla střela vypálena v ranních středečních hodinách místního času (19.17 SEČ). 

Pentagon uvedl, že šlo o mezikontinentální balistickou raketu, oznámil to mluvčí amerického ministerstva obrany. Pentagon má podle něj zatím k dispozici jen první dílčí vyhodnocení testu. Za mezikontinentální balistické střely se považují ty rakety, jejichž dosah přesahuje 5500 kilometrů. 

Japonský premiér Šinzó Abe svolal mimořádné zasedání vlády. Japonsko se proti dalšímu severokorejskému raketovému testu ostře ohradilo, informoval mluvčí vlády Jošihide Suga. Jihokorejský prezident kvůli svolal schůzku bezpečnostního výboru.

'Washington to zvládne'

O raketovém testu byl informován také americký prezident Donald Trump, uvedl Bílý dům. Test severokorejské rakety podle něj vytvořil situaci, kterou Washington zvládne. Zkouška balistické rakety KLDR podle něj nic nezměnila na přístupu Spojených států k severokorejskému problému. „Postaráme se o to," dodal.

Americký ministr obrany James Mattis v komentáři k raketovému testu uvedl, že mezikontinentální balistická raketa dosáhla ve svém letu větší výše, než jakákoli předchozí raketa odpálená v KLDR.

Podle dřívějších informací Bílého domu byl prezident o severokorejském testu informován ještě v době, kdy byla raketa ve vzduchu. Trump v té době besedoval s republikánskými poslanci v budově Kongresu.

KLDR od dubna do září odpálila každý měsíc dvě až tři střely. O tom, že se Pchjongjang chystá k dalšímu raketovému testu, informovaly Japonsko i americké vládní zdroje. Poslední raketu Severní Korea odpálila 15. září. Poté co přeletěla japonský ostrov Hokkaidó, dopadla do Tichého oceánu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme