KLDR oslavuje 65 let od svého vzniku. Státu už popřály Peking i Moskva

Severokorejci si dnes připomínají 65 let od založení svého státu. V hlavním městě Pchjongjangu se jako každoročně během masivní vojenské přehlídky ukázalo i vedení země. A to včetně mladého severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manifestace pořádaná v Pchjongjangu na oslavu úspěšného startu severokorejské rakety

Manifestace pořádaná v Pchjongjangu na oslavu úspěšného startu severokorejské rakety | Zdroj: ČTK

V Pchjongjangu oslavují od ranních hodin 65 let od založení Severní Koreje. Centrum města už dokonce od soboty zdobí plakáty a dekorace. Oslavy se samozřejmě jako každoročně neobešly bez vojenské přehlídky na náměstí Kim Ir-sena. Severokorejská armáda zde opět prezentovala svou bojeschopnost v plné síle - včetně ukázky raket a obrněných vozidel.

Na přehlídku shlíželi z tribun i nejvyšší vojenští představitelé země včetně mladého vůdce Kim Čong-una, od kterého se očekával projev, který ale zatím nepřednesl.

Mladému vůdci se podle všeho narodila dcera. Prozradil to bývalý americký basketbalista Dennis Rodman, který se s Kim Čong-unem minulý týden v Severní Koreji setkal. Rodman už letos navštívil KLDR dvakrát. Pro list The Guardian po návratu řekl, že si Kimovo dítě pochoval v náručí a mluvil s paní Ri, manželkou Kim Čong-una.

Malá Ču-e je tak pokračovatelkou dynastie Kimů. Její jméno je velmi poetické, tedy v přepisu do znaků by mohlo znamenat - láska k červené nebo laskavá rudá.

Oslavy 65 let od založení Severní Koreje probíhají ve zklidněné době. KLDR už proti jižnímu sousedu tak kriticky nevystupuje. Napomohlo k tomu zlepšení vztahů postavené na obnově jednání o znovuotevření průmyslové zóny Kesong. Nebo také domluva o znovusetkávání rozdělených korejských rodin. K prvnímu takovému setkání má dojít už za několik týdnů.

Nejdůležitější roli ale jistě sehrálo to, že Soul podruhé po dlouhé době odeslal do KLDR humanitární pomoc. A to ve výši asi 37 tisíc amerických dolarů. Takže se nelze vstřícnosti KLDR divit.

Jak uvedla tisková agentura KCNA, k výročí už do Pchjongjangu poslaly přání Peking i Moskva. Ruský prezident Vladimir Putin ve svém dopisu dokonce vyzdvihl rozvíjející se přátelství mezi oběma zeměmi. Rusko i Čína sehrály významnou roli při založení KLDR.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme