KLDR oznámila zatčení studenta z USA, viní ho z činů proti režimu

Severní Korea oznámila, že zadržela amerického univerzitního studenta, kterého podezírá z protistátních činů. Podle KLDR je napojen na vládu Spojených států.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejští vojáci

Severokorejští vojáci | Zdroj: Reuters

Severokorejská tisková agentura KCNA uvedla, že student jménem Otto Frederick Warmbier vstoupil do země jako turista. Byl prý „přistižen, jak páchá nepřátelské aktivity“ s cílem narušit jednotu mezi Severokorejci. Jeho aktivity byly „tolerovány a řízeny americkou vládou“, dodala agentura.

Agentura Reuters napsala, že Warmbier je studentem Virginské univerzity, jak vyplývá z internetových stránek této školy.

Gareth Johnson z čínské cestovní kanceláře Young Pioneer Tours potvrdil, že Warmbier se účastnil jednoho ze zájezdů kanceláře a byl 2. ledna zadržen v KLDR.

„Jsme v kontaktu s Ottovou rodinou, americkým ministerstvem zahraničí a švédskou ambasádou v Pchjongjangu a děláme vše pro to, abychom zajistili jeho propuštění,“ řekl Johnson agentuře Reuters. Švédské velvyslanectví reprezentuje americké zájmy v Severní Koreji.

Oznámení severokorejských úřadů přichází v době, kdy Spojené státy, Jižní Korea a další země usilují o zpřísnění mezinárodních sankcí vůči KLDR kvůli jejímu nedávnému jadernému testu.

Zadržování cizinců je časté

Jak upozornila agentura AP, izolovaná Severní Korea často zatýká cizince v časech zvýšeného napětí s okolním světem, aby si tímto způsobem vymohla ústupky.

Počátkem ledna americká televize CNN informovala, že Severní Korea zadržuje jiného amerického občana, kterého viní ze špionáže ve prospěch Jižní Koreje. Zadrženého tehdy identifikovala jako 62letého Američana korejského původu Kim Dong Chula.

V listopadu 2014 propustila KLDR Američany Kennetha Baeho a Matthewa Millera, které do té doby věznila. Šestačtyřicetiletý misionář Bae byl v Severní Koreji odsouzen na 15 let za „pokus o svržení severokorejské vlády“.

Čtyřiadvacetiletý Miller si odpykával šestiletý trest za to, že po příletu do Severní Koreje roztrhal své vízum a požádal o azyl. Podle soudu měl Miller v úmyslu nechat se zadržet a zažít na vlastní kůži život ve vězení, aby pak mohl podat zprávu o porušování lidských práv v KLDR.

Loni v prosinci soud v KLDR poslal na doživotí do vězení kanadského pastora presbyteriánské církve za údajnou protistátní činnost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme