Jeřáb a podezřelé kontejnery. Podle satelitních snímků Severokorejci nejspíš obohacují uran

Satelitní snímky pořízené minulý týden nad KLDR ukazují pohyb v hlavním jaderném středisku Jongbjonu, který může být spojen s obohacováním uranu pro jaderné bomby. V úterý to oznámilo washingtonské Středisko pro strategická a mezinárodní studia. Snímky zachycují pět speciálních železničních kontejnerů, které se nacházejí poblíž zařízení na obohacování uranu a radiochemické laboratoře.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímky zachycují pět speciálních železničních kontejnerů, které se nacházejí poblíž zařízení na obohacování uranu a radiochemické laboratoře | Foto: CSIS/Beyond Parallel/DigitalGlobe 2019 | Zdroj: Reuters

Podle analýzy Střediska pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) může jít o důkaz přepravy radioaktivního materiálu k obohacování, protože právě takové kontejnery KLDR ke stejným účelům dříve používala.

Kim Čong-un obměnil vedení státu. Sám má nový titul nejvyšší zástupce všeho korejského lidu

Číst článek

Pokud je takový závěr správný, pak ukazuje, jaké následky má neúspěch druhého americko-severokorejského summitu, který se v únoru konal v Hanoji.

I když se severokorejský vůdce Kim Čong-un zavázal, že zmrazí testy jaderných a raketových zbraní, KLDR podle amerických činitelů dál vyrábí materiál, který může být zpracován pro užití v jaderných bombách.

Minulý měsíc dal Pchjongjang najevo, že může své zdrženlivé stanovisko k testům přehodnotit, pokud se Washington neodhodlá k ústupkům.

Na snímcích, které zkoumá CSIS, je rovněž patrný velký stavební jeřáb vztyčený na silnici západně od jaderného reaktoru. K jakým účelům slouží, není podle expertů zatím jasné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme