KLDR hlásí test systému podvodních dronů Heil-5-23 schopných nést jaderné zbraně

Severní Korea oznámila, že provedla test svého „podmořského systému jaderných zbraní“ na protest proti společnému námořnímu cvičení Jižní Koreje, Spojených států a Japonska, které se konalo tento týden. S odvoláním na severokorejskou státní agenturu KCNA o tom v noci na pátek informovaly agentury Reuters a AFP.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Severokorejský režim v rámci svých snah o získání peněz používá k dovozu a vývozu zboží lodní dopravní síť. Aby skryla pravý původ tohoto zboží, používá KLDR zastírací klamavé praktiky."

Datum testu Pchjongjang nesdělil, z dostupných zpráv není ani jasné, zda byl úspěšný.(ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

KLDR hlásí provedení zkoušky systému „Heil-5-23“, což je název, který podle Reuters tato země dala svým podvodním útočným dronům schopným nést jaderné zbraně. Zkouška se měla odehrát ve vodách u východního pobřeží země. Datum testu Pchjongjang nesdělil, z dostupných zpráv není ani jasné, zda byl úspěšný.

Kim Čong-un chce odstranit nedostatky při výrobě munice. Jižní Koreu označil za nejvíc nepřátelský stát

Číst článek

Země o testech útočných podvodních dronů schopných nést jaderné zbraně informovala už v minulosti, například loni v dubnu.

Napětí na Korejském poloostrově je největší za několik posledních let. Vůdce KLDR Kim Čong-un vystupňoval testy severokorejských zbraní, zatímco USA, Jižní Korea a Japonsko posílily společné vojenské manévry. Rostou rovněž obavy ze zbrojní spolupráce mezi KLDR a Ruskem, kterému Pchjongjang podle Západu dodává zbraně pro jeho válku proti Ukrajině.

Agentura AP tento týden informovala společném námořním cvičení USA, Jižní Koreje a Japonska, které označila za pravděpodobně největší v historii. Třídenní manévry, do kterých se zapojila americká letadlová loď Carl Vinson, byly součástí snahy trojice zemí o zlepšeni reakcí na hrozby ze Severní Koreje, píše Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme