KLDR podle satelitních snímků připravuje testy nové ponorky. Plně funkční nebude dříve než za rok

Severní Korea se zřejmě připravuje na testování nové bojové ponorky, která může odpalovat balistické střely. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Kjódó, která se odvolává na analýzu satelitních snímků provedenou americkým Střediskem pro strategická a mezinárodní studia (CSIS). O vývoji nové ponorky informovala sama KLDR už v červenci, místní média tehdy psala, že inspekci plavidla provedl osobně severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejská ponorka | Zdroj: Reuters

Podle CSIS satelitní snímky loděnice v přístavu Sinpcho vypovídají o tom, že KLDR se chystá ponorku testovat, analytici ale předpokládají, že ještě déle než rok může trvat, než bude plavidlo schopné plného provozu.

KLDR vypálila z východního pobřeží dva projektily. ,Jsme připraveni na všechny možnosti,‘ zní ze Soulu

Číst článek

„Tyto snímky naznačují, že Severní Korea udělala velký pokrok při vytváření druhé složky jaderné triády, což je posune blíže k životaschopné jaderné výzbroji a zmenší vyhlídky na plnou denuklearizaci,“ uvedlo CSIS.

Jaderná triáda je označení pro soubor odpalovacích zařízení umožňujících vypouštět jaderné střely ze země, ze vzduchu i z ponorek. KLDR nyní disponuje střelami odpalovanými ze země, naposledy v půlce srpna podnikla další testy svých střel krátkého doletu. Šlo přitom v pořadí o šestý raketový test Pchjongjangu za předcházející tři týdny.

Americký prezident Donald Trump tvrdí, že zkouškami raket krátkého doletu KLDR neporušila vzájemnou dohodu s USA, přesto rozhovory o denuklearizaci prozatím uvízly na mrtvém bodě. Trump s Kimem se dosud sešli třikrát, na dvou summitech a jednou v demilitarizované zóně mezi oběma Korejemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme