KLDR popírá zprávy o nukleární spolupráci s Íránem

Severní Korea popírá jadernou spolupráci s Íránem. Podle Pchjongjangu jsou tvrzení, která se objevila v západním tisku, vymyšlená a mají tuto zemi jen poškodit. Severní Korea i Írán přitom čelí mezinárodní kritice právě kvůli vlastnímu nukleárnímu programu, Pchjongjang navíc vloni v říjnu provedl svou první atomovou zkoušku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kim Čong-il | Foto: NEPOUŽÍVAT internet

Severokorejské ministerstvo zahraničí označilo zveřejněné zprávy o nukleární spolupráci s Teheránem za falešné a vymyšlené, jejich cílem je prý poškodit pověst země v očích mezinárodní veřejnosti. Západ se ale obává možnosti, že by Pchjongjang v případě, že se nevzdá jaderných ambicí, mohl vzhledem k nedostatku valut prodat některé komponenty využitelné pro výrobu nukleárních zbraní.

V současnosti už totiž režim Kim Čong-ila vyváží zejména rakety do 18 hlavně afrických a blízkovýchodních států, v uplynulých letech ale přišel o některé trhy, jako například v Libyi či Iráku, a tak hledá nová odbytiště.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme