KLDR porušuje sankce OSN. Za půl roku vyvezla suroviny za skoro šest miliard korun

Severní Korea za půl roku a v rozporu se sankcemi OSN vyvezla do Číny a dalších zemí včetně Indie, Malajsie a Srí Lanky uhlí, železo a další suroviny v hodnotě nejméně 270 milionů dolarů (v přepočtu zhruba 5,9 miliardy korun). Podle agentury AP o tom v sobotu informovali experti OSN ve 111stránkové zprávě, kterou vypracovali ještě před nedávným šestým jaderným pokusem KLDR.

New York / Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un | Foto: KCNA | Zdroj: Reuters

Osmičlenná skupina expertů uvedla, že také vyšetřuje rozšířenou aktivitu Severokorejců v Africe a na Blízkém východě, zejména v Sýrii, s níž KLDR podle všeho spolupracuje na výrobě chemických zbraní, balistických raket a konvenčních zbraní. Týká se to i raket Scud a údržby a opravy systému protivzdušné obrany SAM. Dvě nejmenované země podle odborníků zachytily nelegální zásilky určené pro Sýrii.

Odborníci uvedli, že uplatňování stávajících sankcí zaostává daleko za tím, co je nezbytné pro dosažení hlavního cíle denuklearizace Korejského poloostrova. Podle nich je vymáhání sankcí laxní.

Poté, co Čína zastavila v únoru dovoz uhlí z KLDR, Pchjongjang prodává tuto komoditu do jiných zemí včetně Malajsie a Vietnamu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme