KLDR potvrdila sesazení strýce severokorejského vůdce Kim Čong-una

Severní Korea potvrdila spekulace o sesazení strýce současného vůdce Kim Čong-una. Státní televize dokonce odvysílala záběry toho, jak bývalého druhého nejmocnějšího muže v zemi nevybíravě vyhazuje policie z jednání politbyra. Tvář Čang Song-tcheka už navíc začíná mizet i z oficiálních státních dokumentů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generál Čang Song Tchäk se svým synovcem, severokorejským vůdcem Kim Čong-unem | Zdroj: Reuters

Podle státní tiskové agentury se strýc lídra Kim Čong-una dopustil řady zločinů včetně korupce či narkomanie a snažil se budovat vlastní mocenskou základnu.

Čang Song-tchek byl znalci izolované diktatury považovaný za druhého nejmocnějšího muže ve státě a za hlavního poradce mladého vůdce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do fungování severokorejské totalitní diktatury nahlédl Radiožurnál se Zdeňkem Zbořilem z Ústavu mezinárodních vztahů

Podle Zdeňka Zbořila z Ústavu mezinárodních vztahů může jeho sesazení a následné veřejné ponížení v televizi naznačovat podstatné změny uvnitř severokorejském režimu.

„Je to sdělení milionům lidí, kteří žijí pod diktaturou této rodiny, že se tady něco děje. Oni možná ještě nevědí co, ale jeden ze sloupů totalitního režimu se otřásá. Teď jde o to, jestli padne jenom tento sloup, nebo zda s sebou nestrhne celou lavinu, dokonce i původce jeho pádu,“ poznamenal Zbořil.

Severokorejská státní televize odvysílala fotografie ponižujícího zatčení Kimova strýce na politické schůzi | Foto: ČTK

Nejméně dva blízcí Čangovi spolupracovníci už prý skončili na popravišti. Není přitom vyloučené, že stejně by mohl dopadnout i sám Čang Song-tchek.

„Totalitní režimy mají tu nevýhodu, že se musejí hroutit velice rychle, že se neberou ohledy na krev, která bude prolita při té změně, a samozřejmě ani na zásluhy toho, který ve velmocenském boji prohrává,“ poznamenal Zdeněk Zbořil.

Ondřej Himmer, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme