KLDR povolila otevřít v Pchjongjangu pobočku západní zahraniční agentuře

Měsíc po smrti severokorejského vůdce Kim Čong-ila povolila KLDR v Pchjongjangu otevřít první kancelář západnímu zahraničnímu mediu, agentuře AP. V zemi, kde fungují jen státem kontrolovaná media a většina obyvatel nemá přístup na internet, je to podle pozorovatelů překvapivé rozhodnutí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kim Čong-una prohlásili ve čtvrtek novým vůdcem KLDR | Zdroj: Reuters

Nová severokorejská pobočka agentury AP je umístěna v budově, kde sídlí jediná státní severokorejská tisková agentura KCNA. Má dva zaměstnance. Jsou to Severokorejci, údajně novináři, kteří už v prosinci pracovali pro západní média při přípravě zpráv z pohřbu Kim Čong–ila.

Šéf pobočky AP je Američan, který bude z jihokorejského Soulu do Pchjongjangu dojíždět.

AP je prvním západním zahraničním médiem, které má v komunistické KLDR pobočku. Není ale první agenturou, protože z Pchjongjangu už několik let reportují i novináři ze spřátelené Číny.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývoji v KLDR jsme v Odpoledním Radiožurnálu mluvili s asijskou zpravodajkou ČRo Kateřinou Procházkovou

Někteří odborníci spekulují, že za vstřícným krokem Pchjongjangu vůči Západu může být nové vedení. Po smrti Kim Čong - ila už totiž měsíc v zemi vládne jeho syn Kim Čong-un.

Dalším možným faktorem podle pozorovatelů je, že Severní Korea potřebuje od Západu další potravinovou pomoc. A aby ji dostala, je ochotná udělat pár ústupků, což ale ještě nemusí znamenat, že nové vedení země je nějak významně Západu nakloněno. Odborníci připomínají, že politiku ‘cukru a biče‘ už praktikoval vůči Západu i předešlí lídři KLDR.

Podle Jihokorejců zatím předávání moci v KLDR funguje hladce. Jihokorejský ministr pro sjednocení včera dokonce připustil, že Severní Korea byla na předávání moci velmi dobře připravena. Podle některých odporníků se Kim Čong–un a jeho vláda bude soustředit na upevňování moci a zajištění stability.

Kateřina Procházková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme