KLDR připustila jednání s USA. Pokud k tomu bude mít 'vhodné podmínky'

Severní Korea je ochotná jednat se Spojenými státy, pokud k tomu nastanou patřičné podmínky. Řekla to severokorejská diplomatka Čche Son-hui.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce KLDR Kim Čong-un

Vůdce KLDR Kim Čong-un | Zdroj: ČTK

Diplomatka před několika dny v Oslu podle agentury Interfax jednala s americkými experty z bývalé vlády prezidenta Barracka Obamy. Do rozhovorů s KLDR prý ale není zapojen nikdo z administrativy Donalda Trumpa.

Spojené státy v květnu kvůli raketovým testům zpřísnily sankce vůči Pchjongjangu. Proti tomu v neděli v dopise pro americký Kongres protestoval severokorejský parlamentní výbor.

KLDR otestovalo balistickou raketu, zřejmě neúspěšně. Vztahy s USA se vyostřují

Číst článek

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí uvedl, že Spojené státy jsou otevřené dialogu se Severní Koreu, ale pouze v případě, že ukončí „veškerou ilegální aktivitu a agresivní chování v regionu“. „V posledních 20 letech jsme dali jasně najevo, že si nepřejeme nic jiného než stabilní a prosperující Korejský poloostrov,“ dodal.

Podle zpravodajského severu BBC bude KLDR zřejmě muset přistoupit na diskusi o omezení jaderného zbrojního programu, pokud bude chtít zahájit jednání s USA.

Americká Sněmovna reprezentantů, v níž mají převahu republikáni, odhlasovala 4. května nové sankce vůči KLDR, které mají postihnout zejména její loďařský průmysl a potrestat využívání otrocké práce. Cílem je podle poslanců zabránit pchjongjangskému režimu, aby získával peníze pro svůj jaderný a raketový program.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme