Putin po jednání s Kimem: KLDR potřebuje bezpečnostní záruky. Je potřeba učinit kroky ke zvýšení důvěry

Severní Korea potřebuje v procesu denuklearizace bezpečnostní záruky, je však předčasné hovořit o tom, jak podstatné budou. Po čtvrtečním jednání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem to ve Vladivostoku řekl ruský prezident Vladimir Putin. Nejdřív je podle něj třeba učinit první kroky ke zvýšení vzájemné důvěry. Čas pro obnovení šestistranných rozhovorů o korejském problému, přerušených před deseti lety, podle Putina ještě nenastal.

Vladivostok (Rusko) (Aktualizováno: 13:07 25. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a ruský prezident Vladimir Putin | Foto: Sputnik/Alexei Nikolsky | Zdroj: Reuters

Putin po jednání novinářům řekl, že přístupy Ruska a Spojených států k řešení korejského problému jsou „do jisté míry“ stejné. Moskva i Washington jsou pro úplnou denuklearizaci poloostrova. Ve světě je ale podle ruského vůdce zapotřebí obnovit situaci, kdy se vše bude rozhodovat podle mezinárodního, nikoli podle pěstního práva.

Poprvé tváří v tvář. Kim se sešel s Putinem, setkání trvalo dvojnásobnou dobu, než bylo v plánu

Číst článek

Šéf Kremlu se rovněž zmínil o možnosti obnovení šestistranných jednání o řešení korejské krize, která před deseti lety skončila ve slepé uličce. Rozhovorů se účastnily Rusko, USA, Japonsko, Čína a oba korejské státy. Mnozí ruští i západní komentátoři spekulovali, že Putin bude ve Vladivostoku obnovení rozhovorů navrhovat.

Prezident ale novinářům řekl, že si není jist, zda čas pro obnovení šestistranných rozhovorů nastal. „Mnohostranné jednání může nastat, až bude nastolena otázka mezinárodních záruk pro Pchjongjang, teď to nijak naléhavé není,“ řekl Putin. Je si nicméně jist, že dvoustranné dohody o bezpečnostních zárukách dostatečné nebudou.

Kimův vlak dorazil do ruského Vladivostoku. V Chasanu ho přivítala delegace i děvčata v krojích

Číst článek

Putin je znám tím, že světové státníky při summitech většinou nechává čekat. Tentokrát se ale na místo setkání dostavil půl hodiny před Kimem. Hovořili spolu v jedné z budov Dálněvýchodní federální univerzity na ostrově Russkij.

Podle ruských novinářů přitom v areálu pokračovala výuka a studenti volně procházeli nedaleko místa summitu. Z blízké univerzitní auly se ozývaly zvuky orchestru pilujícího nejobtížnější pasáže slavnostního koncertu, který je pro oba státníky připraven na čtvrteční večer.

Podle Putina se jednání dotklo i dějin vzájemných vztahů. „Samozřejmě jsme hovořili o situaci na Korejském poloostrově a vyměnili jsme si názory na to, co je třeba udělat pro perspektivy jejího zlepšení,“ konstatoval ruský prezident. Podle ruských novinářů trvalo setkání jen za účasti tlumočníků dvě hodiny, i když pro ně bylo v programu severokorejského diktátora vyhrazeno 50 minut.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme