Kim Čong-un slaví dokončení ‚socialistické utopie‘. Nové město s vlastním ski areálem ubytuje 4000 rodin

Slavnostním přestřižením červené stuhy oslavil severokorejský vůdce Kim Čong-un dokončení rekonstrukce města Samjiyon poblíž posvátné hory Pektusan. Masivní projekt demolice a následného přebudování města, které má nově pojmout až 4000 rodin, označuje hlásná trouba izolovaného režimu za „socialistickou utopii“ a „ztělesnění moderní civilizace“.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otevření města oslavil severokorejský režim s velkou pompou. Státní média zveřejnila záběry Kim Čong-una, jak s úsměvem a za doprovodu bouřlivého potlesku přestřihává rudou stuhu, zatímco nebe nad nově vybudovaným městem zaplavují stovky barevných balonků vypuštěných přihlížejícími davy. Oslavy nakonec vyvrcholily odpálením ohňostroje. 

Evropa je v ohrožení. Případný konflikt s Ruskem může přerůst do jaderného, říká bezpečnostní expert

Číst článek

„Představitelé strany a vlády v pondělí navštívili oblast Samjiyonu, která prošla drastickou změnou a stala se ideálním městem pro lidi,“ uvádí severokorejská agentura KCNA, která o novém projektu píše jako o „utopii socialismu“.

Podle KCNA má město s 380 bloky veřejných i průmyslových budov ubytovat na 4000 rodin, kromě nových bytů ale nabízí i zdravotnická a kulturní zařízení, obchody, hotely a má také vlastní lyžařské středisko.

„Během pouhých deseti dnů bylo odstraněno téměř 200 bloků starých budov a v řádu desítek dnů byly dokončeny výkopové práce potřebné k zahájení infrastrukturních projektů. V březnu 2018 pak stavba základů pro bytové domy a veřejné budovy odstartovala v plné síle,“ napsala také agentura KCNA.

Otevření města Samjiyon oslavil severokorejský režim s velkou pompou. Oslavy vyvrcholily odpálením ohňostroje. | Zdroj: Reuters

Otrocká práce

Výstavba Samjiyonu je považována za jeden z největších ekonomických projektů Kim Čong-una, agentura Reuters nicméně upozorňuje, že výstavba byla kvůli nedostatku materiálu a pracovní síly zpožděna. Důvodem chybějících financí se staly hlavně mezinárodní sankce uvalené na Severní Koreu a její jaderný program.

Zpoždění výstavby masivního urbanistického projektu tak přiměla Pchjongjang povolat do práce mládežnické brigády. Podle lidskoprávních organizací a svědectví Severokorejců, kterým se podařilo ze země utéct, se ale mladí dělníci stali novodobými „otroky“.

Lidé podílející se na výstavbě Samjiyonu museli pracovat i víc než 12 hodin denně, nedostávali ale žádný plat a museli si vystačit jen s velice chudými příděly jídla. Odměnou pro ně měla být jen větší šance dostat se na univerzitu nebo možnost připojit se k vládnoucí Korejské straně práce.

eku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme