KLDR: Sankce jsou vyhlášením války

Severní Korea vnímá sankce Rady bezpečnosti OSN jako vyhlášení války. Podle Pchjongjangu jsou opatření vůči KLDR odsouzeníhodná a vláda je odmítá. Rezoluce, kterou světové společenství jednomyslně přijalo, zakazuje například obchodování se zbraněmi a jejich dovoz do této země, umožňuje i prohledávání podezřelých nákladů směřujících do i ze Severní Koreje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kim Čong-il | Foto: NEPOUŽÍVAT internet

Chceme mír, ale nebojíme se války, stojí v dnešním prohlášení severokorejského ministerstva zahraničí. Pchjongjang ve své vůbec první oficiální reakci zároveň varoval všechny, kteří naruší svébytnost KLDR, před nemilosrdným úderem.

Režim Kim Čong-Ila vnímá přijaté sankce hlavně jako produkt nepřátelské americké politiky. Sousedé Severní Koreje v této souvislosti zjišťují podrobnosti o možné přípravě druhé jaderné zkoušky, ke které se Pchjongjang údajně chystá.

Americké zpravodajské služby totiž prostřednictvím satelitů zpozorovaly podezřelou aktivitu u severokorejských testovacích míst. Šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová již Severní Koreu varovala, aby další jadernou zkoušku neprováděla. Washington připravuje posílení protiraketové obrany kolem severokorejského státu.

Robert Mikoláš, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme