Kimův poradce, ministr a šéf partajní propagandy. USA zavedly sankce proti vysokým činitelům KLDR

Spojené státy v pondělí zavedly sankce proti třem vysoce postaveným severokorejským činitelům včetně poradce diktátora Kim Čong-una. Podle informace ministerstva financí je krok trestem za „pokračující cenzuru a vážné porušování lidských práv“. Je rovněž reakcí na mučení Američana Otto Warmbiera, který loni v létě zemřel po mnohaměsíčním věznění v KLDR.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historické podání ruky: Kim Čong-un a Donald Trump si poprvé hledí tváří v tvář. | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Postiženým Kimovým poradcem je muž jménem Rjong He-čche, který podle amerického ministerstva řídí organizační oddělení vládnoucí Korejské strany práce. Sankce byly rovněž uvaleny na ministra státní bezpečnosti Kjong Tek-čonga a šéfa partajního oddělení pro agitaci a propagandu Kwang Ho-paka.

Brutální mučení a vražda. Rodiče zesnulého studenta Warmbiera podali žalobu na KLDR

Číst článek

Warmbier byl americký student, který byl v Severní Koreji uvězněn za krádež propagačního plakátu z hotelu. Ve vězení strávil 17 měsíců, než byl v zuboženém stavu dopraven do USA, kde po několika dnech zemřel.

Podle agentury Reuters není zřejmé, zda nově vyhlášené sankce jsou reakcí na neuspokojivý pokrok v jednání o denuklearizaci Severní Koreje, zahájeném v červnu na setkání prezidenta Donalda Trumpa s Kimem v Singapuru.

Počátkem listopadu se měla uskutečnit schůzka amerického ministra zahraničí Mikea Pompea s bývalým šéfem tajné služby KLDR Kim Jong-čcholem, která ale byla na poslední chvíli zrušena. Uskuteční se prý, až to diplomatické harmonogramy obou států dovolí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme