Kimův poradce, ministr a šéf partajní propagandy. USA zavedly sankce proti vysokým činitelům KLDR

Spojené státy v pondělí zavedly sankce proti třem vysoce postaveným severokorejským činitelům včetně poradce diktátora Kim Čong-una. Podle informace ministerstva financí je krok trestem za „pokračující cenzuru a vážné porušování lidských práv“. Je rovněž reakcí na mučení Američana Otto Warmbiera, který loni v létě zemřel po mnohaměsíčním věznění v KLDR.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historické podání ruky: Kim Čong-un a Donald Trump si poprvé hledí tváří v tvář. | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Postiženým Kimovým poradcem je muž jménem Rjong He-čche, který podle amerického ministerstva řídí organizační oddělení vládnoucí Korejské strany práce. Sankce byly rovněž uvaleny na ministra státní bezpečnosti Kjong Tek-čonga a šéfa partajního oddělení pro agitaci a propagandu Kwang Ho-paka.

Brutální mučení a vražda. Rodiče zesnulého studenta Warmbiera podali žalobu na KLDR

Číst článek

Warmbier byl americký student, který byl v Severní Koreji uvězněn za krádež propagačního plakátu z hotelu. Ve vězení strávil 17 měsíců, než byl v zuboženém stavu dopraven do USA, kde po několika dnech zemřel.

Podle agentury Reuters není zřejmé, zda nově vyhlášené sankce jsou reakcí na neuspokojivý pokrok v jednání o denuklearizaci Severní Koreje, zahájeném v červnu na setkání prezidenta Donalda Trumpa s Kimem v Singapuru.

Počátkem listopadu se měla uskutečnit schůzka amerického ministra zahraničí Mikea Pompea s bývalým šéfem tajné služby KLDR Kim Jong-čcholem, která ale byla na poslední chvíli zrušena. Uskuteční se prý, až to diplomatické harmonogramy obou států dovolí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme