KLDR se prý zbavila druhého nejmocnějšího muže, strýce Kim Čong-una

V Severní Koreji údajně skončila politická kariéra druhého nejvýše postaveného funkcionáře režimu Čang Songa-tcheka. O tom, že strýc severokorejského vůdce Kim Čong-una upadl v nemilost, informovala jihokorejská média. Tvrdě cenzurovaná státní televize v KLDR zatím Čangovo sesazení nekomentovala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generál Čang Song Tchäk se svým synovcem, severokorejským vůdcem Kim Čong-unem | Zdroj: Reuters

Komentátoři upozorňují, že pokud je zpráva jihokorejských médii pravdivá, zažil komunistický režim KLDR největší otřes od smrti někdejšího vůdce Kim Čong-ila před dvěma roky.

Ještě před necelým měsícem přihlížel funkcionář Čang Song-tchek, považovaný za šedou eminenci diktatury, přátelskému basketbalovému utkání s japonskými studenty v Pchjongjangu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V KLDR prý odstavili od moci vlivného strýce diktátora Kim Čong-una. Téma v Odpoledním Radiožurnálu okomentoval zahraničněpolitický analytik ČRo Milan Slezák

Podle jihokorejské rozvědky se na veřejnosti už neobjevuje, protože ho kolegové zbavili pozice ve vedení armády i strany. Jeho dva poradce prý navíc režim odsoudil za korupci a popravil.

Čtyřhvězdičkový generál patřil údajně k zastáncům mírného uvolňování ekonomiky.

Čang byl švagrem zesnulého diktátora Kim Čong-ila. I když i za jeho éry ho jednou dočasně odstavili od politiky, před Kimovou smrtí patřil mezi kandidáty na jeho nástupce. Tím se ale stal vůdcův mladý syn a Čangovi připadla role jeho mentora.

„Strýček Čang mladému Kimovi vyložil, jak se to všechno dělá. To si alespoň myslí většina pozorovatelů. Ale už před dvěmi lety se spekulovalo, že přijde den, kdy bude státlá strýčkova péče pro Kim Čong-una nesnesitelná,“ doplnil zahraničněpolitický komentátor ČRo Milan Slezák.

Je to jako holocaust, říká uprchlík z koncentračního tábora v KLDR

Číst článek

Podle něj vše nasvědčuje tomu, že si Kim Čong-un upevňuje moc v zemi. Připomněl, že v KLDR není prezident a tím, kdo je formálně první ve státě, je předseda vojenské obranné komise.

„Tuto funkci zdědil po svém otci Kim Čong-un. A Čang byl místopředsedou této nejmocnější instituce v zemi. Takže mladý Kim si nepochybně upevňuje moc. Do toho rámce spadá i to, že před časem odvolal i několik generálů a na jejich místa jmenoval loajální lidi. A zřejmě poslední překážkou byl strýček Čang,“ uvedl Slezák.

„Ale jsou to všechno pouhé spekulace, ani nevíme přesně, zda se ta změna vůbec udála. Zprávy z KLDR jsou sporadické a jihokorejské zdroje už v minulosti také selhaly,“ zdůraznil komentátor.

Jan Prokeš, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme